w

Hulajnoga dopasowana do potrzeb. Która sprawdzi się u Ciebie?

Jaką hulajnogę kupić
Hulajnoga dopasowana do potrzeb. Która sprawdzi się u Ciebie?

Elektryczne jednoślady to coraz bardziej popularna forma transportu. Wśród nich dominują hulajnogi, co dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem. W czym tkwi tajemnica ich sukcesu

Powodów jest co najmniej kilka. Te najważniejsze to frajda z jazdy, łatwość obsługi, niezależność użytkowa i bardzo skromne koszty eksploatacji. Nic więc dziwnego, że niektórzy rezygnują z komunikacji miejskiej, a nawet posiadania samochodu – przede wszystkim w aglomeracjach. Popyt jest duży, dlatego producenci oferują coraz większą liczbę modeli, co paradoksalnie może być wręcz kłopotliwe dla samego klienta, który nierzadko nie wie, jaki produkt wybrać. Hulajnoga dopasowana do potrzeb to podstawa satysfakcji z użytkowania, dlatego warto dokładnie przemyśleć zakup.

No właśnie, potrzeby. Każdy ma inne, co oznacza, że jest to sprawa indywidualna. Musimy więc odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, by wybrać jednoślad o takiej specyfikacji, która będzie dla nas zadowalająca. Oto kluczowe elementy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Miejsce użytkowania
  • Cena
  • Zasięg
  • Masa własna
  • Wielkość
  • Design
  • Warunki producenta

A teraz w skrócie o każdym z wyżej wymienionych czynników. Miejsce jazdy jest bardzo ważne, bo określa rodzaj podłoża, po którym będziemy się poruszać. Jeżeli są to głównie ścieżki rowerowe, nie ma problemu. Gdy jednak często pokonywana trasa jest bardzo nierówna albo wiedzie przez obszarzalesiony, pozbawiony twardej nawierzchni, to należy brać pod uwagę modele wyposażone w odpowiednie koła, prześwit i amortyzację.

Ekonomia to wątek oczywisty. Każdy przecież chce nabyć sprzęt mający dobry stosunek ceny do jakości. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na to, o czym marzymy, ale w przypadku rynku hulajnóg nietrudno znaleźć dobre oferty.

>Ekonomiczna jazda po mieście – hulajnogą, autem czy komunikacją miejską?

Zasięg? Niezwykle istotna sprawa. Pamiętajmy, że dane podane przez producentów są poglądowe. Jeżeli ktoś waży więcej, niż przeciętny Europejczyk, jeździ szybko, a jego trasa zawiera liczne pochyłości, to musi liczyć się z pokonaniem krótszego dystansu na jednym ładowaniu.

Z kolei masa własna ma znaczenie wszędzie tam, gdzie konieczne jest podnoszenie hulajnogi. Wnoszenie jej na trzecie piętro i częste chodzenie po schodach to najczęstsze przykłady w tym zakresie.

Wielkość ma natomiast istotny wpływ wtedy, gdy nie mamy dużej przestrzeni w miejscu zamieszkania. Poza tym, dla wielu ważnym jest, by hulajnoga zmieściła się do bagażnika niewielkiego samochodu. A to nie zawsze jest takie oczywiste.

Na prawie samkoniec pozostawiliśmy design, choć dla wielu potencjalnych użytkowników może to być najważniejszy aspekt. Hulajnoga dopasowana do potrzeb powinna się podobać, po prostu. W końcu to my z niej korzystamy. Nikt w brzydkich butach chodzić nie chce, prawda?

Warunki producenta to też niezwykle istotna rzecz. Zwracajmy uwagę na gwarancję i dodatkowe usługi. Warto też sprawdzić, czy dystrybutor dysponuje polskimi serwisami, które szybko uporają się z potencjalnymi naprawami naszego sprzętu.

Hulajnoga dopasowana do potrzeb, czyli…

Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czego potrzebuje, by znaleźć odpowiedni rodzaj hulajnogi i wybrać coś spośród wszystkich dostępnych modeli. Postanowiliśmy to nieco ułatwić, pokazując cztery elektryczne jednoślady, które kierowane są do innych grup odbiorców.
W tym zestawieniu najważniejsze jest urozmaicenie. Można oczywiście sięgnąć po inne produkty, ale zawsze należy minimalizować szansę na kłopoty – by nie dostać„kota w worku”. Jak już wspominaliśmy, sam zakup to nie wszystko.

Nawet elektryczna hulajnoga wymaga właściwej eksploatacji i serwisu na najwyższym poziomie. Nabywanie „okazji” bez wiedzy na temat firmy, która ją oferuje jest maksymalizowaniem ryzyka. I zawsze należy o tym pamiętać. A teraz przejdźmy do konkretów.

Motus Scooty 10 Lite – lekko i szybko

Na pierwszy ogień wrzucamy jednoślad, który wyróżnia się kompaktowymi wymiarami, a co za tym idzie – lekkością konstrukcyjną. MotusScooty 10 Lite to propozycja dla tych, którzy poruszają się przede wszystkim na krótkich dystansach i oczekują wygodnej eksploatacji.

Zaletą hulajnogi jest bardzo fajny design, który emanuje solidnością i nowoczesną formą. Ponadto, oferta obejmuje różne warianty kolorystyczne – od czarnego, poprzez biały aż do seledynowego. Płeć piękna też będzie zadowolona.

Hulajnoga dopasowana do potrzeb
Motus Scooty 10 Lite

Jeżeli już zahaczyliśmy o kobiecy wątek, to należy dodać, że masa własna Motusa Scooty 10 Lite to skromne 12,5 kilograma. Wnoszenie takiego sprzętu po schodach nie stanowi większego kłopotu, nawet jeśli jest rozłożony. W tym miejscu trzeba także powiedzieć o wymiarach. Prezentowany model ma 1120 milimetrów długości i 430 milimetrów szerokości (uwzględniając kierownicę).

Bateria o pojemności 7,8 Ah umożliwia pokonanie do 30 kilometrów – w optymalnych warunkach rzecz jasna. Silnik o mocy maksymalnej 700 W bardzo sprawnie rozpędza niewielką hulajnogę. W zatrzymaniu pomaga natomiast hamulec tarczowy.

Dane techniczne:

  • Moc szczytowa silnika: 700 W
  • Pojemność baterii: 7,8 Ah (Napięcie: 36 V)
  • Koła: 10-calowe
  • Masa własna: 12,5 kilograma
  • Maksymalny zasięg: 30 kilometrów
  • Maksymalna prędkość: 20 km/h (dozwolona)
  • Wyświetlacz: LCD

Bardzo istotne są także elementy oświetlenia. Z przodu i z tyłu mamy wydajne lampki, a oprócz tego zastosowano tu boczne odblaski. Jedną z największych zalet jest wyświetlacz zintegrowany z kolumną kierownicy. Przekazuje ważne informacje (tryby jazdy, prędkość, stopień naładowania baterii) i jest czytelny nawet w słoneczne dni.

Motus Pro 8.5 Lite – łatwo przewieziesz, wygodnie pojedziesz

Ten model jest nieco mniejszy od wyżej wymienionego, a przy tym trochę cięższy. To efekt zastosowania dodatkowych rozwiązań, które mają znaczenie podczas eksploatacji. Mówiąc wprost, jest to bardziej zaawansowana hulajnoga.

Motus PRO 8.5 Lite
Motus PRO 8.5 Lite

Motus Pro 8.5 Lite jest dostępny w pięciu konfiguracjach kolorystycznych, które pozwalają dopasować własny egzemplarz do gustu użytkownika. Od razu rzucają się w oczy elementy amortyzacji, które zostały oparte na układzie sprężynowym. Dzięki nim można uzyskać wyższy komfort jazdy.

Dane techniczne:

  • Moc szczytowa silnika: 700 W
  • Pojemność baterii: 10,4 Ah (Napięcie: 36 V)
  • Koła: 8,5-calowe
  • Masa własna: 17 kilogramów
  • Maksymalny zasięg: 35 kilometrów
  • Maksymalna prędkość: 20 km/h (dozwolona)
  • Amortyzacja: Sprężynowa
  • Wyświetlacz: LCD

Budowa tej hulajnogi jest inna, co zdradza praktycznie każdy element. Podłoga jest szersza, wyglądają inaczej, kierownica ma odkręcane „rączki”, a komputer pokładowy zamontowano na jednym z ramion.

Wspomniana kierownica regulowana jest na wysokość, co w połączeniu ze sprytnym systemem składania pozwala na bezproblemowe umieszczenie hulajnogi nawet w stosunkowo małym bagażniku. Jest to zatem bardzo dobry sprzęt do częstego przewożenia.

Motus Pro 10 Sport 2021 – Duża moc, duże emocje

A teraz czas na propozycję dla tych, którzy oczekują jeszcze więcej. Prezentowana hulajnoga należy do klasy premium i powinna sprostaćpotrzebom najbardziej wymagających klientów, którzy szukają przede wszystkim rozrywki.

Motus Pro 10 Sport 2021 ma poważne gabaryty i taką też moc, dlatego jego okiełznanie wymaga przede wszystkim pokory. To nie oznacza, że jest to sprzęt skomplikowany w użytkowaniu. Nic bardziej mylnego. Chodzi o jego potencjał, który jest naprawdę ogromny i lepiej, by nie dostał się w niepowołane ręce. Dobrze, że ma wbudowaną stacyjkę…

Motus PRO 10 Sport 2021
Motus PRO 10 Sport 2021

Poczucie solidności ujawnia tu każdy element – od ramy aż do zawieszenia. Wszystko jest to podporządkowane świetnym wrażeniom z jazdy. Nic więc dziwnego, że ten elektryczny jednoślad ma niemal 130 centymetrów długości i 29 kilogramy masy własnej.

Dane techniczne:

  • Moc szczytowa silników: 2x 1300 W
  • Pojemność baterii: 18,2 Ah (Napięcie: 52 V)
  • Koła: 10-calowe
  • Masa własna: 29 kilogramów
  • Maksymalny zasięg: 65 kilometrów
  • Maksymalna prędkość: 66 km/h (dozwolona)
  • Amortyzacja: Sprężynowa
  • Wyświetlacz: LCD

W tym modelu zastosowano nie jeden, tylko dwa silniki. Moc szczytowa każdego z nich sięga 1300 W, co oznacza naprawdę duże wrażenia. Wystarczy dodać, że prędkość maksymalna tego potwora to aż 66 km/h. Pamiętajmy jednak, że w Polsce obowiązuje ograniczenie do 20 km/h i nie warto go łamać – grozi za to mandat. Ponadto, apelujemy, by na takim sprzęcie jeździć w kasku.

Warta uwagi jest tu także bateria o godnej pojemności, która mimo dużego poboru energii pozwala na pokonanie do 65 kilometrów. Co ciekawe, konstrukcja jest tak wytrzymała, że jej maksymalne obciążenie sięga 150 kilogramów. Trudno nie być pod wrażeniem.

Ruptor R6 – gdy chcesz się wyróżniać

To propozycja dla indywidualistów. Nie ma wątpliwości, ze ten model należy do najbardziej charakterystycznych na rynku. Jego awangardowy design sprawia, że byłoby trudno pomylić go z jakąkolwiek inną hulajnogą.

Ruptor R6 skutecznie zwraca na siebie uwagę. Już sam front z podwójnymi reflektorami wydaje się niepodrabialny. Do tego dochodzi zawieszenie, które oparto na wahaczach i amortyzatorach – zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Hulajnoga dopasowana do potrzeb
Ruptor R6

Prezentowany jednoślad jest duży i ciężki, ale dla potencjalnego nabywcy nie powinno być to problemem. Najważniejsze pozostają możliwości silnikowe, a te są spore, bo podobnie jak w Motusie Pro Sport 2021 zamontowano tu dwie jednostki. Są nieco słabsze (generują po 800 W), ale dysponują wystarczającym potencjałem, by R6 dobrze przyspieszał.

Dane techniczne:

  • Moc szczytowa silników: 2x 800 W
  • Pojemność baterii: 17,5 Ah (Napięcie: 48 V)
  • Koła: 10-calowe
  • Masa własna: 29 kilogramów
  • Maksymalny zasięg: 55 kilometrów
  • Maksymalna prędkość: 55 km/h (dozwolona)
  • Amortyzacja: Wahacze i amortyzatory
  • Wyświetlacz: LCD

Bateria też jest duża, dlatego zasięg nie rozczarowuje. Poza tym, użytkownik może ważyć nawet 150 kilogramów, co zrównuje Ruptora z Motusem (przynajmniej w tej kategorii). Jest to hulajnoga nieco gorsza, ale wciąż warta zainteresowania.

Dla każdego coś innego

Rynek hulajnóg rozrasta się w błyskawicznym tempie. Klienci będą mieli coraz większy wybór, co nie zawsze idzie w parze z łatwością jego dokonania. Jak już wspomnieliśmy, zawsze warto stawiać na firmy, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku.

Pamiętajmy, by emocje nie były jedynym wyznacznikiem kupna. Hulajnoga dopasowana do potrzeb to gwarancja satysfakcji i przyjemniejszego użytkowania. Zachęcamy więc, by określić własne oczekiwania i nie postępować pochopnie.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmiana pasa na własnych zasadach

Zmiana pasa na własnych zasadach. „Kierunek cztery razy świecił!” (wideo)

Kierowca w bawarskim kombi

Szybko i bezpiecznie? Nie na skrzyżowaniu. Kierowca w bawarskim kombi odczuł to na własnej skórze (wideo)