w

Hamilton przyciskany przez kilkadziesiąt organizacji. Czy zbojkotuje jeden z wyścigów?

Hamilton wzywany do bojkotu Grand Prix
Hamilton przyciskany przez kilkadziesiąt organizacji. Czy zbojkotuje jeden z wyścigów?

Lewis Hamilton słynie ze swoich światopoglądowych wywodów. Wiele organizacji widzi w tym nadzieję na pomoc.

Intencje 7-krotnego mistrza F1 odbierane są w różny sposób. Nie jest tajemnicą, że Brytyjczyk ma wpływ na losy swojej dziedziny motorsportu, czego dowodami są między innymi przemalowanie bolidów Mercedesa na czarno i klękanie przed wyścigami (związek z akcją „Black Lives Matter”).

Nie każdy jednak zgadza się z jego teoriami oraz sposobami ich wyrażania. Istnieje liczna grupa, która twierdzi, że część wypowiedzi ma charakter stricte marketingowy. Hamilton chciałby poprawić byt innych osób na świecie, a jednocześnie pozywa markę zegarków (która powstała dokładnie w 1892 roku) za wykorzystywanie nazwy z jego nazwiskiem.

Problem w tym, że firma istniała już 58 lat przed debiutem Formuły 1 i 93 lata przed narodzinami słynnego dziś kierowcy. Może więc to on powinien zmienić nazwisko, jeżeli chce postępować szlachetnie?

Trudna sytuacja

Niespójność w postępowaniu z pewnością nie jest dostrzegalna przez wszystkich. Dopiero po zgłębieniu wiedzy na temat poczynań wyjątkowo utalentowanego kierowcy można ją zobaczyć. Niektóre organizacje nie przejmują się jednak takimi sprawami i starają się wykorzystać Hamiltona do własnych celów.

Właśnie dlatego ponad 45 światowych organizacji wzywa 7-krotnego mistrza Formuły 1 do przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka w Arabii Saudyjskiej. Hamilton miałby zbojkotować tamtejsze Grand Prix lub wydać oświadczenie.

Nie jest tajemnicą, że arabscy kibice szanują dorobek brytyjskiego kierowcy – podobnie zresztą, jak tamtejsze władze i organizatorzy wyścigu. Skoro jednak potrafił orędować kampaniom „Koniec Rasizmu” i „Black Lives Matter”, to dlaczego nie miałby się sprzeciwić w tym przypadku? No właśnie, zgodnie z własnymi przekonaniami i szeroko prezentowanym sumieniem, powinien postąpić właśnie w taki sposób.

Bat na samego siebie

List otwarty, pod którym podpisały się takie organizacje, jak Codepink, International Service for Human Rights oraz Alliance for Global Justice, informuje o nieludzkim traktowaniu osób walczących o prawa kobiet. Wspomina także o ataku na słynnego dziennikarza i wojnie z Jemenem.

Lewis Hamilton w pewnym sensie jest zepchnięty do narożnika. Wyścig ma odbyć się pod koniec sezonu (w grudniu) i na pewno wiele zależy od jego pozycji. Jeżeli  kolejny tytuł byłby zagrożony, to trudno wyobrazić sobie, że odpuści. Z drugiej jednak strony, wedle własnych zasad, powinien postawić dobro ogółu nad jakimkolwiek zwycięstwem sportowym.

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lexus NX 2022 official

Lexus NX 2022 nadjeżdża. Ewolucja designu i w końcu nowe multimedia

Real Madryt samochody

Real Madryt dostał nowe modele Audi. Zgadnijcie, co wybrał Zidane!