w

Ford RS200 Evolution: Kultowy model za horrendalne pieniądze

Ford RS200 Evolution na sprzedaż
Ford RS200 Evolution: Kultowy model za horrendalne pieniądze

Każdy fan rajdów doskonale zna ten model. Ford RS200 generował w kibicach więcej emocji, niż wszystkie aktualne maszyny biorące udział w WRC.

Należał bowiem do legendarnej Grupy B. Musiał rywalizować z największymi tuzami, takimi jak Lancia Stratos, Audi Sport quattro, Peugeot 205 Turbo S16 czy Renault 5 Turbo. Krótko mówiąc, trudno o bardziej kultowe zestawienie w tym segmencie motorsportu.

Ford RS200 Evolution na sprzedaż

Aby uzyskać licencję FIA, Ford wyprodukował 200 egzemplarzy RS200. W tej liczbie znalazły się 24 sztuki odmiany RS200 Evolution, która oferowała jeszcze więcej charakteru. I właśnie jedna z nich wkrótce znajdzie nowego właściciela.

Ford RS200 Evolution moc
Sercem RS200 Evolution jest doładowana jednostka o pojemności 2,1 litra – generuje 615 KM

Sercem tego niesamowitego auta jest doładowana jednostka o pojemności 2,1 litra. Potencjał? 615 KM. Ta ogromna wartość umożliwia osiąganie setki w zaledwie 3,2 sekundy. Za przeniesienie mocy na koła odpowiada 5-biegowa przekładnia manualna. Taki rajdówek już nie zobaczycie na odcinkach specjalnych…

Ford RS200 sprzedaż
Samochód został odrestaurowany. Odbudowa pochłonęła prawie 212 tysięcy dolarów

Prezentowany egzemplarz został odrestaurowany. W niektórych zakresach może więc odbiegać od oryginału. Przywracanie mu blasku pochłonęło jednak niemal 212 tysięcy dolarów. Czy było warto? To jedna z ważnych części historii motorsportu, dlatego odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście, że tak!

Źródło: Canepa

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy Mercedes-Benz Citan

Mercedes-Benz Citan 2021: Oczywisty krok w towarzystwie Francuzów

Nieudana kradzież na myjni

Chcieli okraść go na myjni: Postanowił ich ukarać wodą pod ciśnieniem