w

Elektryczny Volkswagen za 85 tysięcy złotych. Data debiutu ujawniona

Elektryczny Volkswagen za 85 tysięcy złotych
Elektryczny Volkswagen za 85 tysięcy złotych. Data debiutu ujawniona

Ostatnie informacje na temat rezygnacji Volkswagena i Renault ze wspólnego opracowania miejskiego auta na prąd nie napawały optymizmem, ale marka z Wolfsburga postanowiła szybko wydać istotny komunikat, który ma być dobrym prognostykiem.

Budżetowy, elektryczny Volkswagen jest już w zaawansowanej fazie rozwoju, o czym świadczą doniesienia marki. Mimo że rozmowy z Francuzami spełzły na niczym, Niemcy nie postawili krzyżyka na swojej koncepcji. I słusznie, bo takie auta akumulatorowe mają jeszcze jakiś sens.

Lekkie, tanie i miejskie modele na prąd to rozsądna propozycja. Są stosunkowo lekkie, mają wystarczające zasięgi do codziennego użytkowania, a przy tym nie zużywają dużo energii. Z perspektywy ekologicznej i tak nie budzą zachwytu (produkcja jest kosztowna środowiskowo), ale przynajmniej pod względem użytkowym nie są zaprzeczeniem od lat forsowanej idei.

Elektryczny Volkswagen za małe pieniądze

„Małe” to oczywiście subiektywne określenie. Biorąc jednak pod uwagę ceny nowych samochodów, elektryczny Volkswagen za 85 tysięcy złotych wydaje się atrakcyjną ofertą. Aczkolwiek wiele zależeć będzie od rozwoju konkurentów, którzy też nie próżnują.

Przypomnijmy, że nowe wcielenie Dacii Spring też ma sporo argumentów – i kosztuje jeszcze mniej. Propozycja niemieckiej marki ma oferować lepszą jakość i jeszcze większą praktyczność. Przynajmniej takie są wstępne założenia.

Elektryczny Volkswagen za 85 tysięcy złotych
Nowy model może nosić nazwę ID.1, ale marka jeszcze tego nie ujawniła

Na tym etapie trudno zdobyć jakiekolwiek konkretny na temat tego samochodu. Podejrzewamy, że przyjmie nazwę ID.1, co będzie zgodne z aktualną nomenklaturą elektrycznych modeli tej firmy. Gabarytowo powinien być bliski Volkswagena Up-a. Nadwozie? Pięciodrzwiowe typu hatchback.

>Volkswagen zwiększy liczbę hybryd. Powodem słaby popyt na elektryczne auta

Podstawowa wersja powinna oferować około 60 koni mechanicznych, co wystarczy do miejskiej jazdy. Nie spodziewamy się specjalnych rewelacji, skoro auto ma być po prostu tanie i oszczędne. Mamy jednak cichą nadzieję, że otrzyma system szybkiego ładowania.

Volkswagen ujawnił, że debiut samochodu ma nastąpić w 2027 roku. Cena bazowej konfiguracji wyniesie 20 tysięcy euro, co oznacza około 85 tysięcy złotych (uwzględniając aktualny kurs). Pytanie tylko, czy uda się utrzymać taką wartość przy stale rosnących kosztach. Nie jesteśmy tego pewni, dlatego zakładamy, że marka ma duży zapas w marży.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tesla Model Y

Tesla Model Y z mniejszą produkcją w Chinach. Powodem słabnące udziały

Kolekcja skradzionych aut znaleziona w stodole

Kolekcja skradzionych aut znaleziona w stodole. Policja aresztowała dwie osoby