w

Ekstremalnie rzadki Mercedes-Benz CLK GTR trafi na aukcję. Kosztuje fortunę!

Mercedes AMG CLK GTR for sale
Ekstremalnie rzadki Mercedes-Benz CLK GTR trafi na aukcję. Kosztuje fortunę!

Są samochody, które stanowią obiekty westchnień nie tylko zwykłych fanów motoryzacji, ale też bardzo zamożnych kolekcjonerów.

Właśnie ta druga grupa może zacząć sprawdzać swoje konta w rajach podatkowych, by znaleźć środki na ten model. To ekstremalnie niezwykły Mercedes-Benz CLK GTR, który wkrótce trafi na aukcję Gooding & Company.

Mercedes-Benz CLK GTR
Powstało zaledwie 26 egzemplarzy z homologacją drogową

Wyprodukowano zaledwie 26 egzemplarzy, które zostały dopuszczone do ruchu – wśród nich znajdowało się 20 coupe oraz 6 roadsterów. To dziewiąty ze wszystkich, które powstały. Dlaczego w ogóle postawiono na produkcję tak krótkoseryjnego modelu? Był to wymóg homologacyjny, aby Mercedes-Benz CLK GTR mógł startować w Mistrzostwach FIA GT.

Mercedes-Benz CLK GTR - interior
Prezentowana sztuka utrzymana jest w stanie fabrycznym

Jego historia jest typowo kolekcjonerska. W 1997 roku został sprzedany jako nowy firmie Hermann-Dieter Eschmann. Osiem lat później trafił w ręce prywatnego kolekcjonera z Azji, który mieszkał w Hongkongu.

Cztery lata temu trafił w ręce Cheval Trust w Seattle. Dziś legitymuje się przebiegiem sięgającym zaledwie 1442 kilometrów. Pod jego maską znajduje się wolnossący silnik AMG V12 o pojemności 6,9 litra. Generuje on 604 konie mechaniczne i 775 niutonometrów momentu obrotowego. Takie stado pozwala na osiąganie setki w 3,8 sekundy i rozpędzanie się do 344 km/h.

Mercedes CLK GTR engine
Silnik 6.9 V12 AMG oferuje 604 KM i 775 Nm

Samochód trafi na aukcję, gdzie z pewnością nie będzie brakowało zamożnych kolekcjonerów. Specjaliści twierdzą, że jest w stanie osiągnąć cenę 10 milionów dolarów. Kwota wydaje się horrendalna, ale bierzmy pod uwagę, że to lokata kapitału, na której raczej nikt już nie straci.

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Peugeot 9X8 dopuszczony do ruchu ulicznego

Peugeot 9X8. Tak mógłby wyglądać, gdyby został dopuszczony do ruchu. Marzenie!

Autko McLarena

Możesz kupić McLarena za jedyne 230 dolarów. Twój dzieciak będzie jednak cieszył się bardziej, niż Ty