w

Dwa nowe obiektywy Nikkor

Firma Nikon podczas odbywających się w Japonii targów CP+ zaprezentowała dwa nowe obiektywy przeznaczone do lustrzanek pełnoklatkowych. Sprawdź, czy szerokokątny zoom Nikon Nikkor AF-S 18-35mm f/3.5-4.5G ED oraz teleobiektyw Nikon Nikkor AF-S 800mm f/5.6E FL ED VR spełnią twoje oczekiwania.

 

Nikkor AF-S 18-35mm to uniwersalny szerokokątny obiektyw o przysłonie f/3.5-4.5. Model charakteryzuje się niedużą wielkością oraz wagą (385 g), dzięki czemu sprawdzi się w podróży.

 

Obiektyw wyposażony jest w cichy i precyzyjny autofokus. Jego 100-stopniowy kąt widzenia sprawia, że obiektyw będzie doskonały do robienia zdjęć architektury, krajobrazowych oraz panoram.

 

Producent gwarantuje wysoką jakość obrazu dzięki 12 soczewkom w ośmiu grupach. Jak czytamy na stronie producenta: ?Trzy soczewki asferyczne oraz dwa elementy optyczne ze szkła ED (o superniskiej dyspersji) gwarantują wysoką rozdzielczość oraz umożliwiają korygowanie niepożądanych aberracji i dystorsji, zaś zintegrowana powłoka antyodblaskowa firmy Nikon redukuje zjawisko refleksów i flary, również w przypadku zdjęć robionych pod światło.

Dane techniczne:
? Ogniskowa: 18?35 mm
? Maksymalny otwór przysłony: f/3,5?4,5
? Minimalny otwór przysłony: f/22?29
? Budowa obiektywu: 12 soczewek w ośmiu grupach (dwie soczewki ze szkła ED, trzy soczewki asferyczne, zintegrowana powłoka antyodblaskowa Nikon)
? Kąt widzenia: 100?63 stopni (76?44 stopni w formacie DX firmy Nikon)
? Liczba listków przysłony 7 (zaokrąglone)
? Najmniejsza odległość zdjęciowa: 0,28 m od płaszczyzny ogniskowej
? Średnica filtra/nakładki: 77 mm
? Średnica x długość: ok. 83 x 95 mm
? Masa: ok. 385 g

 

Jeżeli jednak szerokie pole widzenia nie jest dla was i wolicie mieć przy korpusie solidny kawał lufy, to teleobiektyw Nikkor AF-S 800mm f/5.6E FL ED idealnie spełnia te kryteria.

 

Obiektyw został wyposażony w przysłonę elektromagnetyczną, która zapewnia dokładniejsze sterowanie i minimalizuje błędy a także mechanizm optycznej redukcji drgań VR.

 

Korpus obiektywu został wykonany z lekkiego i wytrzymałego stopu magnezu, co sprawia, że jego waga jest znośna. Na układ optyczny składa się 20 soczewek w 13 grupach, warto wspomnieć, że producent wyposażył model w dwie soczewki z fluorytu i dwie ze szkła ED.

 

W notatce prasowej czytamy: ?Zastosowanie dwóch przednich soczewek z fluorytu sprawia, że przednia część obiektywu jest lżejsza, przesuwając środek ciężkości do tyłu, co zapewnia komfortową obsługę i stabilne działanie. Soczewki fluorytowe charakteryzują się również lepszą jakością optyczną, osiągając lepszą transmisję światła, minimalną aberrację chromatyczną i dyspersję znacznie niższą niż nawet szkło Super ED.?

 

Obiektyw jest oferowany w zestawie z telekonwerterem AF-S TC800-1,25E ED, w którym zastosowano korygującą aberrację chromatyczną soczewkę ze szkła ED.

Dane techniczne:
? Ogniskowa: 800 mm
? Maksymalny otwór przysłony: f/5,6
? Minimalny otwór przysłony: f/32
? Konstrukcja obiektywu: 20 soczewek w 13 grupach (oraz 1 soczewka ochronna)
? Liczba listków przysłony: 9 (okrągły otwór)
? Minimalna odległość ogniskowania: 5,9 m w trybie AF; 5,8 m w trybie MF
? Rozmiar filtra: 52 mm
? Średnica x długość: około 160 x 461 mm
? Masa: około 4590 g lub 4725 g z zamocowanym telekonwerterem
? Uwagi: dedykowany TELEKONWERTER AF-S TC800-1,25E ED dostarczany w zestawie

 

Autor: Kamil Myszkowski

Źródło: Nikon

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Genewskie premiery Toyoty

McLaren ujawnia swoje dzieło