w

Duży SUV Dacii coraz bliżej. To będzie hit za rozsądną cenę

Dacia Bigster Concept
Duży SUV Dacii coraz bliżej. To będzie hit za rozsądną cenę

Rumuńska marka zrobiła ogromny progres, czego najlepszymi przykładami są Jogger i nowa generacja Dustera. Na tym jednak nie koniec dobrych wiadomości dla pragmatycznych klientów.

Na czele kolejki debiutantów czeka duży SUV Dacii. To zupełnie nowy model, który z pewnością ma duże szanse na sukces. Rzadko „w ciemno” pozwalamy sobie na takie stwierdzenia, ale w tym przypadku jest to w pełni uzasadnione. Skłania nas do tego co najmniej kilka istotnych faktów.

Jak wynika ze wstępnych informacji, samochód przyjmie nazwę Bigster – dokładnie taką, jak model koncepcyjny, który go zapowiada. Przypomnijmy, że ten drugi zadebiutował w 2021 roku i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Co ciekawe, przedstawiciele producenta poinformowali, że wersja produkcyjna będzie bardzo bliska wyżej wspomnianemu projektowi. I to oczywiście bardzo cieszy, ponieważ design tego auta prezentuje się okazale.

Duży SUV Dacii
Dacia Bigster Concept

Tak naprawdę można w nim dostrzec powiększonego Dustera – dosłownie. Elementy oświetlenia, a także poszczególne kształty karoserii są praktycznie takie same. Różnice stanowią jednak dodatkowe kawałki blachy po bokach. Duży SUV Dacii będzie oczywiście wyraźnie dłuższy od aktualnego bestsellera tej marki.

I tu od razu wspomnijmy o wymiarach. Koncept mierzy 460 centymetrów i właśnie takiej długości należy się spodziewać w seryjnym modelu. To też oznacza, że będzie około 25 centymetrów dłuższy od Dustera.

Różnice między tymi modelami najlepiej zdradzi profil. Linia przeszkleń będzie inna, a tylne drzwi – znacznie dłuższe. Do tego dochodzi wydłużony słupek C, szerszy błotnik i tylna szyba poprowadzona pod innym kątem.

Flagowy SUV Dacii – czego się spodziewać?

We wnętrzu tego samochodu może być bardzo podobnie, jak w Dusterze. Instrumenty pokładowe? Pewnie takie same. Oczekujemy jednak nieco lepszych materiałów wykończeniowych. Przydałyby się miękkie podłokietniki, których trochę brakuje w nowym modelu.

Choć duży SUV Dacii będzie wyraźnie dłuższy, jego kabina pozostanie pięcioosobowa. Z uzyskanych informacji wynika, że wersja siedmioosobowa nie jest planowana. Dla tych, którzy oczekują trzech rzędów siedzeń powstał Jogger.

Bigster z pewnością będzie oferował więcej miejsca w drugim rzędzie oraz pojemny bagażnik. Lepiej więc nada się do roli nowoczesnego i modnego auta rodzinnego za przystępną cenę. Na taki model nie brakuje chętnych.

>Nowa Dacia Duster na polskich drogach. Ludzie zatrzymują i pytają co to za auto

Gama jednostek napędowych nie została ujawniona. Podejrzewamy jednak, że wśród nich znajdzie się miękka hybryda oparta na doładowanym silniku o pojemności 1,2 litra. W Dusterze generuje 130 koni mechanicznych i tyle może mieć również w większym modelu.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się także 140-konna pełna hybryda (HEV, samoładująca), którą znamy także z samochodów Renault. Życzylibyśmy sobie również wersji z LPG, ale najlepiej mocniejszej, niż ta 100-konna. Czas pokaże, na co postawi producent.

Ile będzie kosztował flagowy SUV Dacii? Wydaje się, że jego cena może być o 15-20 procent większa, niż ta Dustera. Jeśli auto rzeczywiście będzie oferowało więcej, to klienci na pewno poświęcą taką sumę, ponieważ wciąż mówimy o bardzo przystępnych pieniądzach, jak na aktualną sytuację rynkową.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Range Rover Evoque D200 Dynamic HSE

Range Rover Evoque D200 udowadnia, że diesel ma sens. Spora moc i napęd AWD

Adrian Newey RB

Brytyjskie media: Adrian Newey podpisał nowy kontrakt. Horrendalne pieniądze na stole