w

Deszcz i szybka jazda to złe połączenie. Aquaplaning skutkował rozbiciem Mercedesa (wideo)

Aquaplaning na drodze S3
Deszcz i szybka jazda to złe połączenie. Aquaplaning skutkował rozbiciem Mercedesa (wideo)

Bardzo duża liczba kierowców przecenia swoje umiejętności, a do tego lekceważy obowiązujące przepisy.

Istnieje również liczne grono tych, którzy nie dostosowują prędkości do panujących warunków. Deszcz i szybka jazda to bardzo złe połączenie, którego efektem może być aquaplaning. Nie inaczej było w tym przypadku.

Do tego niebezpiecznego zdarzenia drogowego doszło na drodze ekspresowej S3 tuż za zjazdem Rencie w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego. Użytkownik Mercedesa jechał wyraźnie szybciej, niż powinien w taką pogodę.

Deszcz, szybka jazda i aquaplaning

Zjawisko aquaplaningu powinno być znane wszystkim użytkownikom pojazdów. To utworzenie się warstwy wody między oponą a nawierzchnią. Jego konsekwencją jest utrata przyczepności, która może zakończyć się poślizgiem.

Kierowca Mercedesa nie zdołał przywrócić kontroli. Nadsterowność „postawiła” samochód bokiem, a następnie doprowadziła do uderzenia w bariery energochłonne. Nagrywający miał sporo szczęścia, że zdołał wyhamować.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, nikt nie został ranny. Taka sytuacja w takich warunkach mogła skończyć się nawet karambolem. Ograniczona widoczność i śliska nawierzchnia maksymalizują ryzyko niewyhamowania.

Apelujemy o ostrożną jazdę – lepiej dojechać kilka minut później, niż wcale lub po wizycie u blacharza lub, co gorsza, w szpitalu. Pamiętajmy o dostosowywanie prędkości do warunków i korzystanie z ogumienia we właściwym stanie. Tylko w ten sposób możemy zmniejszyć szanse wystąpienia takich zdarzeń.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Agresywny kierowca BMW X5

Cwaniak spotkał większego cwaniaka. „Prawo jest po stronie jednego z nich” (wideo)

O krok od śmierci pod kołami TIR-

Pieszy musiał biec, by uniknąć śmierci pod kołami ciężarówki. Chwile grozy na przejściu (wideo)