w

Czy topowa G-Klasa pokona A-Klasę najszybszą w historii? Drag race!

AMG G 63 vs AMG A 45 S
G 63 vs A 45 S

Gelenda to kultowa terenówka, która dziś coraz rzadziej zjeżdża z asfaltu. Najnowsze generacje tego modelu wciąż potrafią bardzo wiele (a nawet więcej niż wcześniej), ale ich potencjalni nabywcy traktują je jako podkreślniki statusu społecznego. Nietrudno o egzemplarze warte milion złotych.

Wersja AMG G 63 jest doskonałym tego przykładem. Ogromne felgi i usztywnione zawieszenie nie są raczej atrybutami sprawdzającymi się w off-roadzie. Pod maską tego potwora znajduje się 4-litrowe V8 Bi-turbo zdolne generować 585 KM i 850 Nm. Całość trafia oczywiście na cztery koła za pośrednictwem przekładni automatycznej. Masa własna pojazdu to aż 2268 kg.

585 KM vs 421 KM – 2268 kg vs 1650 kg

Czy taki klocek jest w stanie pokonać rasowego sportowca z tej samej rodziny? AMG A 45 S to najmocniejszy seryjny kompakt w historii. Z dwulitrowego, doładowanego silnika, inżynierowie Mercedesa wycisnęli aż 421 KM oraz 500 Nm. Z jednostką zintegrowano automat i napęd 4MATIC. Niemiecki hot hatch premium waży 1650 kg.

Który z nich okaże się szybszy na prostej? Na papierze lepiej wypada A-Klasa, która osiąga pierwszą setkę w mniej niż 4 sekundy. Tak, to nie żart. Nawierzchnia toru podczas porównania była lekko mokra, dlatego kluczową rolę odegra wydajność napędów.

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głupi żart na gokartach

Potężne zderzenie na gokartach – głupi żart mógł skończyć się tragedią

SEAT Ateca po liftingu: ceny od 87 800 zł