w

Czarny lód może być niebezpieczny nawet przy skromnej prędkości. Tak też było tym razem (wideo)

Poślizg na czarnym lodzie
Czarny lód może być niebezpieczny nawet przy skromnej prędkości. Tak też było tym razem (wideo)

Gdy ujemne temperatury są poprzedzone opadami deszczu lub śniegu, to należy spodziewać się utrudnionych warunków drogowych. Brzmi to jak sprawa oczywista, ale nie wszyscy o tym pamiętają.

I ma to swoje konsekwencje. Nie trzeba ogromnych zasp czy widocznej wody na nawierzchni, by zdawać sobie sprawę z zagrożenia. Wspomniane warunki pogodowe powinny sprowokować kierowców do jeszcze spokojniejszej jazdy.

Pamiętajmy, że na drodze może znajdować się tak zwany czarny lód. Cóż to takiego? Niewidoczna warstwa zamarzniętej wody pokrywającej całą nawierzchnię. O jej obecności przekonał się pewien kierowca, który nie spodziewał się kłopotów.

Warto od razu zaznaczyć, że jechał naprawdę spokojnie. W pewnym momencie jego auto wpadło jednak w nadsterowność, gdy z przeciwka nadjeżdżały inne pojazdy. Kierowca starał się kontrować, ale wypadł z drogi. Na szczęcie wyjechał poza jezdnię z prawej strony unikać zderzenia czołowego.

 

Auto uderzyło w zamarznięty śnieg i nierówne podłoże. Kierowca zdołał je bezpiecznie zatrzymać. Uszkodzeniu uległy chłodnica (wyciekł płyn), zderzak oraz nadkole. Najważniejsze jednak, że nikomu nic się nie stało.

Niech to będzie przestroga dla nas wszystkich. Zimowa aura niesie za sobą spore zagrożenia na drogach. Warto więc jeździć ostrożniej i zainwestować w odpowiednie ogumienie. Tylko wtedy możemy zminimalizować ryzyko, choć jego pełne wykluczenie jest praktycznie niemożliwe. Trzeba jednak próbować.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kobieta zasłabła za kierownicą

To wyglądało na nieostrożność. Okazało się, że kobieta zasłabła za kierownicą (wideo)

Ostrożna kobieta z dziećmi i nieostrożny kierowca

Kobieta z dwójką dzieci na przejściu i nieostrożny kierowca. Bardzo surowy mandat za poważne wykroczenie (wideo)