w

Czarny lód i efekt domina: Kilka rozbitych samochodów (wideo)

Karambol przez czarny lód
Czarny lód i efekt domina: Kilka rozbitych samochodów (wideo)

Braki śniegu i obfitych opadów deszczu nie oznaczają, że nawierzchnia oferuje odpowiednią przyczepność.

Woda może pozostawiać w rowkach asfaltu przez wiele godziny. Jeżeli dojdą do tego ujemne temperatury, to robi się skrajnie niebezpiecznie. Najgorsze jest to, że często niewiele wskazuje na tak trudne warunki.

To efekt tak zwanego czarnego lodu. Jest to niewielka warstwa zamarzniętej wody, której zwyczajnie nie widać. Kierowcy często nie są świadomi, że podróżują właśnie po niej, dlatego nie dostosowują prędkości do sytuacji. Nierzadko zdarza się, że lekceważą nawet wymianę opon na zimowe, co potęguje zagrożenie.

Efekt czarnego lodu

W tym przypadku było podobnie. Użytkownik Chevroleta Lacetti przekonał się na własnej skórze, czym jest czarny lód. W pewnym momencie stracił panowanie nad swoim samochodem. Mimo iż próbował przywrócić kontrolę, skończył uderzeniem w barierki.

Czarny lód - zderzenie kilku aut
Kierowcy nie zdawali sobie sprawy, że jadą po lodzie

Dwaj inni użytkownicy drogi zdążyli spokojnie wytracić prędkość i uniknąć zagrożenia. Niestety, kolejni kierowcy zbyt późno orientowali się, co ich czeka. Jeden z nich wjechał na teren stacji paliw, a następnie uderzył w słup oraz auto osobowe. Kolejny z nich doprowadził do kolizji z pojazdem, od którego wszystko się zaczęło.

Na nagraniu słychać także jeszcze jedno zderzenie, choć nie wiadomo, gdzie dokładnie do niego doszło. Wydaje się, że nagrywający znajdujący się w pojeździe ciężarowym mógł zjechać na pobocze, żeby nie generować większego zagrożenia.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kierowca autobusu na zaśnieżonej drodze

Sanok: Kierowca autobusu walczący ze śliską nawierzchnią. Szacunek za umiejętności! (wideo)

Hyundai i30 N 2021 cennik

Hyundai i30 N 2021 (facelift) – znamy polskie ceny. Hot hatch zdrożał