w , ,

Co warto wiedzieć o OC?

OC kluczowe informacje
Co warto wiedzieć o OC?

Raz do roku je kupujesz, ale czy zastanawiałeś się, po co jest to ubezpieczenie. Dlaczego każdy pojazd musi mieć polisę OC? Jak wybrać to ubezpieczenie? I co się z nim stanie, gdy sprzedaż ubezpieczony samochód? Sprawdź, ile wiesz o ubezpieczeniu OC!

Większość kierowców traktuje wykupienie OC na kolejny rok, jedynie jako przykry obowiązek. Często po prostu przedłużają poprzednią polisę, by tylko mieć formalności za sobą. Czy też tak robisz? To błąd, który może kosztować Cię kilkaset złotych. Wejdź na stronę https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/, by przekonać się, jakie są zalety porównywania ubezpieczeń przez internet.

Co to jest OC?

Zacznijmy od podstaw – co kryje się pod skrótem “OC”? To nic innego jak odpowiedzialności cywilna. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe. Każdy zarejestrowany samochód musi je posiadać. Nie ma znaczenia, czy stoi on w garażu od pół roku, czy wyciągnąłeś z niego silnik, by stał się wrakiem. Jeśli nie chcesz płacić za auto ubezpieczenia, musisz je sprzedać lub zutylizować zgodnie z prawem, a potem wyrejestrować.

Ubezpieczenie OC chroni przede wszystkim właściciela pojazdu przed odpowiedzialnością cywilną związanymi ze szkodami powstałymi na mieniu i osobach. Oznacza to, że w razie sprawstwa wypadku, kierowca taki nie odpowie finansowo za powstałe szkody. Choć oczywiście są pewne wyłączenia – na przykład jazda pod wpływem alkoholu!

Wyobraź sobie, że jakiś kierowca zagapił się i wjechał w tył innego samochodu. Pech chciał, że akurat przed nim jechał nowy Bentley Continental! Nie dość, że tył luksusowego auta został poważnie uszkodzony, to jeszcze pasażer został ranny. Ów feralny kierowca nie miał wykupionego ubezpieczenia OC…

Jedno jest pewne, czekają go gigantyczne problemy finansowe. Natomiast jeśli miałby ubezpieczenie OC, to pokryłoby te szkody, ponieważ suma gwarancyjna w przypadku szkód materialnych to 1 050 000 euro, a szkód osobowych 5 210 000. Te zawrotne sumy dotyczą jednego zdarzenia – bez względu na liczbę osób poszkodowanych.

Jakie OC wybrać?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i zdecydowanie przydatne – zwłaszcza dla Twoich finansów. Czy jego brak jest karany? Oczywiście, że tak! Wysokość opłaty karnej uzależniona jest od minimalnej pensji krajowej brutto. I tak w 2020 roku za ponad 2-tygodniową przerwę ubezpieczeniową trzeba zapłacić karę 5200 zł!

Zdecydowanie nie warto więc ignorować tego obowiązku. Jakie więc wybrać ubezpieczenie OC? Czy firmy ubezpieczeniowe oferują różne polisy tego typu?

Jeśli zastanawiasz się, jakie OC wybrać, to mogę tylko doradzić jedno – wybierz to najtańsze. Ponieważ ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, to jego zakres bez względu gdzie je kupisz, będzie takie samo. Oczywiście ubezpieczyciele zachęcają kierowców do skorzystania z ich oferty na różne sposoby. Jednym z nich jest dodanie darmowego NNW lub preferencyjne ceny dla młodych kierowców – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Zasada wyboru ubezpieczenie OC jest prosta – zwracaj uwagę na cenę. Oczywiście nie oznacza, to że musisz sprawdzać wszystkie oferty ubezpieczycieli osobno. Rozwiązaniem jest porównywarka ubezpieczeń. Kierowcy, którzy z niej skorzystali we wrześniu, trafiali na bardzo tanie polisy. Przykład?

Właściciel BMW Serii 3 znalazł OC za 209 zł! Zatankowanie całego baku jego samochodu kosztuje więcej! Dodatkowo średnia cena OC we wrześniu na Mubi wyniosła 839 zł! Dlatego nie warto automatycznie przedłużać ubezpieczenia OC, tylko sprawdzić za darmo, czy inni ubezpieczyciele nie oferują tańszych składek!

Wyszukać polisę OC możesz bez wychodzenia z domu, siedząc z ciepłą herbatą w fotelu. Zważywszy na ostatnią deszczową i chłodną pogodę, to idealne rozwiązanie. Wystarczy, że wejdziesz do internetu i wypełnisz prosty formularz – zajmie Ci to kilka minut!

Co się dzieje z OC przy sprzedaży samochodu?

Zajmijmy się ostatnią kwestią – co w przypadku, gdy masz jeszcze ważne OC i zdecydowałeś się sprzedać samochód? Czy ubezpieczyciel zwróci Ci nadpłacone środki? A może będziesz musiał pogodzić się z ich stratą?

Najważniejszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zgłoszenie ubezpieczycielowi w ciągu 14 dni informacji o sprzedaży pojazdu. Postaraj się także porozumieć z nabywcą samochodu, ponieważ zwrot pieniędzy za opłaconą całą składkę otrzymasz tylko wtedy, gdy nowy właściciel wypowie umowę ubezpieczenia OC – przechodzi ona na niego wraz z własnością pojazdu.

Ubezpieczenia OC można rozłożyć na raty. W przypadku sprzedaży samochodu i powiadomienia o tym ubezpieczyciela, resztę rat będzie musiał zapłacić nowy właściciel, chyba że wypowie umowę. Ciebie jednak już to nie będzie interesować. Twoja umowa z ubezpieczycielem wygaśnie.

Więcej niuansów związanych z ubezpieczeniem OC w kontekście sprzedaży pojazdu znajdziesz na https://mubi.pl/poradniki/sprzedaz-samochodu/. Warto je poznać, zwłaszcza jeśli planujesz dokonać takiej transakcji.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przywracanie blasku klasykowi

To auto spędziło 16 lat w szopie: Teraz zyska dawny blask!

Mijanka autokarów

Ryzykowna mijanka nad przepaścią: Kierowcy autokarów muszą mieć nerwy ze stali!