w ,

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Apteczka w samochodzie
Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Apteczka samochodowa powoli staje się standardem. Wielu kierowców decyduje się na zakup apteczki wyposażonej o wiele lepiej, niż podstawowe wersje, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Zanim jednak postanowimy, że chcemy kupić apteczkę, warto zaznajomić się z wymaganiami, jakie ta powinna spełniać.

Apteczka samochodowa a prawo w Polsce

Warto rozpocząć od tego, że polskie prawodawstwo bezpośrednio nie nakłada na kierowcę obowiązku posiadania apteczki samochodowej. Mimo wszystko warto ją mieć w bagażniku. Wynika to z wielu zmiennych, pośród których warto wymienić choćby wycieczki zagraniczne.

W wielu państwach, z którymi Polska graniczy, apteczka jest obowiązkowa. Pośród takich krajów można wymienić m.in. Austrię, Francję, Niderlandy, ale i sąsiednie Czechy, Niemcy czy Litwę. Brak apteczki, która – w przeciwieństwie do gaśnicy – nie jest u nas obowiązkowa, naraża kierowcę na mandat, jeśli ten zostanie poddany kontroli drogowej w jednym z tych państw.

Jest to jeden z powodów, dla którego wielu kierowców dobrowolnie decyduje się na zakup apteczki samochodowej. Duży wybór tego typu produktów ma w swojej ofercie między innymi sklep Centrum Ratownictwa, w którym znajdziemy każdy rodzaj apteczki. Można tam znaleźć apteczki w różnych wersjach, które znacząco różnią się między sobą w oferowanym wyposażeniu.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Przyjmuje się, że wyposażenie wchodzące w skład apteczki, które jest nie tylko użyteczne, ale i zgodne z przepisami obowiązującymi w wielu państwach, musi spełniać kilka cech. Nie może w niej zabraknąć instrukcji udzielania pierwszej pomocy, kompresów gazowych czy plastrów opatrunkowych.

Dobrze byłoby też, gdyby apteczka miała na wyposażeniu nożyczki, opaski elastyczne, środki dezynfekujące czy koc izolacyjny. Ten może się przydać w wielu scenariuszach i naprawdę warto mieć go w apteczce. Przydają się też rękawiczki ochronne. Tutaj można stwierdzić, że im ich więcej, tym lepiej.

Rękawiczki mogą sprawdzić się wtedy, gdy musimy udzielić pomocy osobie zakrwawionej, a nie wiemy, czy ta jest w pełni zdrowa. Kontakt z krwią to zawsze ryzyko, dlatego też lepiej być na tę okoliczność przygotowanym. Z tego samego względu warto wybrać apteczkę, która na wyposażeniu ma ustniki czy chusty.

Dobrą praktyką jest też sprawdzenie przed zakupem, czy apteczka jest certyfikowana. Przyjmuje się, że dla podróży po Unii Europejskiej apteczka powinna spełniać normę DIN 13 164. Niektóre kraje mają swoje własne wytyczne, jednak jeśli osoba kontrolująca pojazd zobaczy, że będąca na wyposażeniu pojazdu apteczka spełnia tę normę, to nasze szanse na nie otrzymanie mandatu bardzo mocno rosną.

Apteczka samochodowa a transport krajowy

Wiele osób nie decyduje się na zakup apteczki, argumentując, że nie podróżują poza granicami Polski. Jest to błędne założenie, które może kolidować z zapisami, jakie narzuca na obywateli Kodeks Karny. Trzeba pamiętać o tym, że w granicach administracyjnych kraju, każdy z nas jest zobligowany do udzielenia pierwszej pomocy. Wiążący jest tutaj artykuł czwarty:

?Kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.?

Jeśli chcemy skutecznie udzielić pierwszej pomocy, to musimy mieć do tego choćby podstawowe narzędzia. Jeśli ktoś wezwał już służby ratunkowe, a sytuacja zmienia się dynamicznie i trzeba ratować czyjeś życie, lepiej mieć do tego choćby podstawowe narzędzia.

Już zwykła opaska uciskowa i bandaże mogą zrobić różnicę i pomóc zatamować krwotok. Udzielający pomocy musi też myśleć o swoim bezpieczeństwie, dlatego byłoby dobrze, gdyby miał rękawiczki ochronne.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3-litrowy diesel w niewielkiej łodzi: czarny dym i szalona prędkość (wideo)

Aventador kontra RS7

Lamborghini Aventador vs 700-konne Audi RS7 – kto wygra ten pojedynek? (wideo)