w

Clarkson wskazał dwie ikony rajdów. Którą uznał za lepszą?

Jeremy Clarkson to najpopularniejszy dziennikarz motoryzacyjny na świecie. Ekscentryczny Brytyjczyk jest dla wielu autorytetem w kwestiach samochodowych.

Na oficjalnym kanale Amazon pojawił się materiał, w którym główny prowadzący The Grand Tour opowiada o dwóch legendach rajdów. Obie miały ogromny wpływ zarówno na swoją kategorię motorsportu, jak i historię słynnej Grupy B.

Zacznijmy od Audi Quattro. Już w dniu swojego debiutu (w 1981 r.), ten niezwykły samochód wygrał pierwszy rajd (Janner Rally w Austrii).  Kluczem do sukcesu okazał się napęd na cztery koła. Wprowadzenie tego rozwiązania na zawsze zmieniło oblicza sportowych maszyn. Warto dodać, że Quattro to prekursor Grupy B. Niestety, ze względu na założenia konstrukcyjne (umieszczenie silnika), nigdy nie odniosło tak dużych sukcesów, jak najwięksi rywale. Co ciekawe, był to jeden z pierwszych modeli stricte sportowych z dwusprzęgłową przekładnią automatyczną (PDK), którą wykorzystywało także wyścigowe Porsche 956.

Drugi model to Lancia 037, która powstała rok później (1982 r.). Również została przypisana do Grupy B, ale jej budowa była inna. Przede wszystkim wyróżniała się lekką konstrukcją i napędem na tylną oś. Wśród największych sukcesów znajduje się ostatni tytuł mistrzowski, jaki udało się zdobyć modelowi z RWD.

Co myśli Clarkson o tych dwóch ważnych samochodach? Sprawdźcie:

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kosztowna chwila zapomnienia… Przyczepa nie zmieściła się pod mostem

Gdyby Pontiac Aztek doczekał się nowej generacji