w

Ciekawe koncepty – BMW X5 Le Mans

Podczas zbliżającego się Amelia Island Concours d’Elegance Bawarczycy wystawią jeden ze swoich bardziej szalonych projektów.

bmw_x5_v12
BMW X5 Le Mans

Wyścigowy SUV powstał z okazji zwycięstwa BMW w długodystansowym wyścigu Le Mans w 1999 roku. Samochód przeszedł szereg modyfikacji – nadwozie zmodyfikowano pod kątem poprawy właściwości aerodynamicznych, zastosowano wyczynowe zawieszenie oraz hamulce, a we wnętrzu zamiast luksusowych, skórzanych foteli pojawiły się „kubełki”. Najciekawsze jest jednak to, co kryje się pod maską – zapożyczony wprost ze zwycięskiej wyścigówki motor V12 rozwijający ponad 700 KM. W połączeniu z wyczynową, sześciobiegową skrzynią biegów pozwalał na sprint do „setki” w 4,7 sekundy, a prędkość maksymalna została ograniczona elektronicznie do 310 km/h. W 2001 roku prototyp z Hansem-Joachimem Stuckiem za kierownicą uzyskał znakomity czas na torze Nurburgring – 7:49:92. To oznacza, że X5 Le Mans pozostawiło w pokonanym polu m.in. Lamborghini Gallardo czy Ferrari F430.

 

Źródło: WCF

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porsche GT1 Evolution trafi na aukcję!

Mini One D Clubman debiutuje w Wielkiej Brytanii