w

Ciąg Dalszy Galerii Pustej

Znana katowicka Galeria Pusta oficjalnie przeprowadza się do Jaworzna. Nie zmienia się tylko miasto funkcjonowania przestrzeni, ale także jej forma. Z przestronnej sali przeznaczonej na duże wystawy Pusta przekształca się w niewielki pawilon herbaciany. Jaki to będzie miało wpływ na prezentowane prace?

 

Galeria Pusta, mieszcząca się do tej pory w Centrum Kultury Katowice została założona w 1993 roku przez Jakuba Byrczka. Koncepcja działania a także program skupiały wokół idei fotografii kontaktowej i elementarnej. Od początku istnienia w Pustej eksponowano twórczość polskich oraz zagranicznych artystów. Jessica Ferguson, Andrzej Jerzy Lech, Jerzy Lewczyński, Natalia LL, Eva Rubinstein, Zofia Rydet, Tomasz Tomaszewski ? to tylko ułamek palety artystycznej prezentowanej w Pustej, jednak te nazwiska doskonale określają poziom galerii.

 

Po kilkunastu latach działania z Pustą oficjalnie pożegnał się jej twórca i kurator Jakub Byrczek. Pierwotna koncepcja działania, wytyczona przez twórcę została porzucona na rzecz wybranej przez Centrum Kultury otwartości na różnorodne formy ekspresji wykorzystującej nowe media. Galeria zmniejszyła częstotliwość oraz charakter wystaw, przestając być miejscem prezentującym wyłącznie fotografię.

 

Mniej więcej rok temu narodził się pomysł kontynuacji działania Pustej na pierwotnych zasadach. Jakub Byrczek wraz z Krzysztofem Szlapą podjęli się reaktywacji i prowadzenia galerii, przenosząc ją do Jaworzna. Po konsultacjach z dyrekcją Centrum Kultury Katowice, wypracowano plan działania przestrzeni ekspozycyjnej pod nazwą Galeria Pusta Ciąg Dalszy.

 

Galeria Pusta C.D. w nowym miejscu stanie się bardziej kameralna, przybierze bowiem kształt niewielkiego pawilonu herbacianego. W centrum uwagi nadal pozostanie fotografia, chociaż Jakub Byrczek podkreśla, że Pusta na pewno nie zamknie się na inne formy sztuki.

 

Mała przestrzeń wymaga zmiany rozwiązań wystawienniczych, dlatego Zespół Kuratorski do prezentacji wybierać będzie niewielkie zestawy (około 12 prac), w niewielkim formacie. W Galerii oglądać będzie można prace wybitnych fotografików, ale Jakub Byrczek i Krzysztof Szlapa podkreślają, że również debiutanci znajdą w Pustej swoje miejsce. Galeria poszerzy także swoją działalność o formy edukacyjne w zakresie fotografii, skierowane do młodzieży.

 

Pierwsza wystawa w Pustej C.D. odbyła się 29 stycznia. Można było wtedy zobaczyć cykl ?Partytury Natury? autorstwa Marka Wesołowskiego, członka Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor użył fotografii do zaprezentowania muzyki, którą od początku istnienia planety odgrywa przyroda.

 

W najbliższą środę, o godzinie 17 odbędzie się wernisaż drugiej już wystawy Galerii Pustej w nowej lokalizacji. Tym razem zaprezentowane zostaną zdjęcia Marzeny Szala-Wesołowskiej. Cykl autoportretów, z których składać się będzie wystawa ?Jestem częścią natury?, to opowieść o powiązaniach człowieka ze środowiskiem naturalnym i pierwotną naturą.

 

Serdecznie zapraszamy do Jaworzna. O kolejnych działaniach Galerii Pustej Ciąg Dalszy będziemy informować.

 

Galeria Pusta Ciąg Dalszy
ul. Fabryczna 37
Jaworzno

 

Autor: Kamil Myszkowski

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Face lifting Forda Focusa

Ford Mondeo Kombi 2.0 TDCi Titanium – łabędzi śpiew