w

Bugatti Type 38A Grand Sport. Możesz je kupić, jeżeli zdążysz…

Bugatti Type 38A Grand Sport for sale
Bugatti Type 38A Grand Sport. Możesz je kupić, jeżeli zdążysz...

Samochody zabytkowe stanowią inwestycje kolekcjonerskie. Ten model jest jednak absolutnie wyjątkowy – w każdym calu.

Bugatti Type 38A Grand Sport jest po prostu unikatem. To model z silnikiem oferującym doładowanie. Wśród jego cech charakterystycznych warto wyróżnić tylną część nadwozia w kształcie łodzi oraz tylko jedne drzwi – i to po stronie pasażera.

Bugatti Type 38 design
Karoserię wyróżnia tył w kształcie łodzi i jedne drzwi – od strony pasażera

Pod maską seryjnego egzemplarza znajdowała się ośmiocylindrowa jednostka o pojemności dwóch litrów. Zintegrowano ją z czterobiegową przekładnią manualną, która przekazywała cały potencjał na oś tylną.

Burzliwa historia

Ten egzemplarz miał bardzo barwne „życie”. Pochodzi z 1927 roku i legitymuje się podwoziem o numerze 38470. Historia głosi, że jego pierwszym właścicielem był pułkownik Sorel. Później trafił do kilku kolejnych nabywców z Wielkiej Brytanii (w latach 30.). Na wyspach został skrócony do wersji dwumiejscowej, a jego oryginalny silnik został zastąpiony odpowiednikiem bez doładowania.

W latach 60. trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie wielokrotnie zmieniał właścicieli. Trzy dekady później powrócono do jego czteromiejscowej konfiguracji z dużym rozstawem osi, a także przywrócono doładowanie silnika. Auto zdobyło w 1993 roku nagrodę na Pebble Beach Concours d’Elegance, co mówi samo za siebie.

Bugatti Type 38 silnik
Reprodukcja turbosprężarki kosztowała właściciela około 60 tysięcy dolarów

Aktualny posiadacz kupił Bugatti w 2016 roku i przeznaczył około 60 tysięcy dolarów na reprodukcję pierwotnej turbosprężarki. Kolejnymi uzupełnieniami silnika są przewody świec, a także nowy układ chłodzenia.

Samochód zdobią reflektory firmy Marchal, beżowy, składany dach i piękna, otwierana na bok maska. Uwagę zwracają także koła z oponami Michelin Confort Bibendum. Naprawy blacharsko-lakiernicze? Tak, jedna – na drzwiach (małe wgniecenie).

Bugatti Type 38A Grand Sport interior
Wnętrze skrywa drewnianą kierownicę i cztery wskaźniki

We wnętrzu dominuje skórzana tapicerka, która zdobi składane fotele, tylną kanapę i panele drzwiowe. Zamontowano tu również czteroramienną kierownicę i deskę rozdzielczą z lakierowanego drewna. Wskaźniki obejmują zegar z cyframi rzymskimi, ciśnienie oleju, obrotomierz oraz amperomierz. Co ciekawe, pod kokpitem umieszczono wtyczkę 12V.

Trwa końcówka aukcji tego wyjątkowego auta. O 20:00 wszystko będzie już jasne. Aktualnie najwyższa oferta (2:00 w nocy) to 250 tysięcy dolarów. Link do opisu samochodu znajdziecie TUTAJ.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Volkswagen ID.5 zapowiedź

Volkswagen ID.5 nadjeżdża. Gdy ID.4 wydaje się nudny

BMW M2 Competition Manhart 2021

BMW M2 Competition by Manhart. „Zjada” nowe M4 na śniadanie