w

Brytyjczycy mogą uniknąć mandatów za wykroczenia w UE. Powodem Brexit

Brytyjczyk może uniknąć mandatu w Europie
Brytyjczycy mogą uniknąć mandatów za wykroczenia w UE. Powodem Brexit

Unia Europejska scala wiele państw nie tylko gospodarczo, ale też prawnie. Wielka Brytania postanowiła z tego zrezygnować.

Jak zwykle w przypadku takich decyzji, ma to plusy i minusy. Wydaje się, że pod względem rozwoju handlu i szeroko pojętego przemysłu, może mieć to negatywne skutki. Nieciekawie zapowiada się także podróżowanie, ale z powodu pandemii każdy ma z tym problem.

Brytyjczycy będą teraz podlegać nieco innym zasadom, niż te, które panują w UE. Przede wszystkim, rząd brytyjski będzie działał w pełni autonomicznie. Dotychczas stosowane mechanizmy przestają więc istnieć. Dotyczy to także przewinień drogowych.

Brytyjczycy mogą uniknąć mandatów

Jeżeli polski kierowca zostanie „przyłapany” przez fotoradar u naszych zachodnich lub południowych sąsiadów, to doczeka się mandatu z zagranicy, który trafi wprost do jego skrzynki na listy. To oczywiście jedna z wielu procedur umożliwiających „ściągalność” należności za tego typu przewinienia. Warto dodać, że została wprowadzona w 2015 roku i każdy kraj członkowski ją stosuje.

Mandaty dla brytyjskich kierowców
Brytyjscy kierowcy we Francji dopuszczają się ponad 500 tysięcy przekroczeń prędkości w ciągu roku

Z kolei brytyjski kierowca będzie miał teraz szanse na uniknięcie takich konsekwencji. Unia nie może już używać tego narzędzia wobec państwa, które nie należy do jej struktur. Można pomyśleć, że to marginalna sprawa, ale okazuje się, że bardzo wielu Brytyjczyków wciska mocniej gaz drogach Starego Kontynentu.

Świetnym tego przykładem jest Francja, gdzie co roku 500 tysięcy kierowców z Wielkiej Brytanii przekracza dozwoloną prędkość. Jak wynika z szacunków, to około 60 milionów euro, które teraz nie będą wpływać do budżetu państwa.

Obustronne konsekwencje

Warto dodać, że ta sama zasada będzie obowiązywać w odwrotnym przypadku. To oznacza, że kierowcy z Unii Europejskiej łamiący przepisy ruchu drogowego w Wielkiej Brytanii też mogą uniknąć płacenia mandatów. Możliwe więc, że dojdzie do porozumienia w tej kwestii, by obie strony miały możliwość pobierania grzywien. Takie rozwiązanie dotyczy już Szwajcarii, która nie należy do Unii Europejskiej.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe logo Dacii

Nowe logo Dacii: Tak wygląda drodzy Państwo!

Dacia Bigster Concept

Bigster będzie flagowym modelem Dacii. Tak wygląda zapowiadający go koncept