w

BMW i Vision Dee zapowiada zupełnie nowy kierunek. Marka zaskoczyła fanów

BMW i Vision Dee
BMW i Vision Dee zapowiada zupełnie nowy kierunek. Marka zaskoczyła fanów

Tego nie spodziewali się nawet zagorzali zwolennicy bawarskiej marki. BMW i Vision Dee zostało zaprezentowane na targach elektronicznych w Las Vegas.

Projekt ma formę samochodu koncepcyjnego, którego celem jest „zapewnienie emocjonalnych wrażeń cyfrowych” – jakkolwiek to brzmi i cokolwiek to znaczy. Co ważne, ma być zapowiedzią technologii, której należy spodziewać się w przyszłych modelach niemieckiego producenta. Wśród nich będzie elektryczne BMW serii 3, które powstanie na płycie podłogowej Neue Klasse.

Przejdźmy jednak do głównego bohatera. BMW i Vision Dee prezentuje się bardzo minimalistycznie i w niczym nie przypomina dotychczas oferowanych aut tej firmy. Można pokusić się o stwierdzenie, że jego prosta i czysta forma bardziej nawiązuje do włoskich aut zabytkowych (np. Lancii i Alfa Romeo), aniżeli rodzimych projektów.

BMW i Vision Dee
Minimalistyczna forma przypomina klasyczne sedany z Włoch

Prostotę znajdziemy także we wnętrzu, gdzie punktem dominującym jest kierownica z dotykowymi przyciskami umieszczonymi na kryształowych panelach. Na konsoli centralnej znajduje się tylko wyświetlany instrument, który najpewniej został uzupełniony funkcją „dotyku haptycznego”.

BMW i Vision Dee - wnętrze
Wnętrze emanuje prostotą, ale po bliższym kontakcie zdradza kilka innowacyjnych rozwiązań

Z kolei na przedniej szybie znalazły się wskaźniki systemu head-up, które mają wyświetlać się na całej szerokości. Takie rozwiązanie ma pojawić się w modelach BMW wprowadzanych od 2025 roku. Ciekawostką są też praktycznie gładkie panele drzwiowe. Nie ma na nich ani podłokietników, ani klamek. Są za to kolejne małe przyciski.

 

Inżynierowie odpowiedzialni za BMW i Vision Dee zastosowali także technologię E Ink. Cóż to takiego? Zmienny kolor nadwozia. Takie rozwiązanie było już zastosowane w koncepcyjnym iX, ale wtedy zostało ograniczone do czerni i bieli. Teraz do dyspozycji użytkownika są 32 kolory pokrywające 240 odrębnych elementów.

BMW i Vision Dee
Zastosowana technologia E Ink pozwala na zmienianie kolorów paneli karoserii

„Dzięki BMW i Vision Dee pokazujemy, jak samochód może bezproblemowo zintegrować się z cyfrowym życiem i stać się zaufanym towarzyszem” – oznajmił w oficjalnym komunikacie prasowym szef BMW Group Design, Adrian van Hooydonk.

A co z układem napędowym? To kwestia drugorzędna. Będzie taki, jaki akurat okaże się sensowny. W tych czasach trudno przewidywać jaka technologia zostanie uznana za najlepszą za 10 lat.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BMW X600 truck

Grafik dodał wielki grill i reflektory z BMW do ciężarówki. Wygląda lepiej, niż nowe modele bawarskiej marki

Dachowanie starym Volkswagenem

Dachowanie starego Volkswagena. Zawinił stan techniczny czy kierowca innego pojazdu? (wideo)