w , ,

Badania techniczne pojazdu ? nowe przepisy i zasady

Auto mechanic examining car

Badanie techniczne pojazdu ma za zadanie stwierdzić, czy w obecnym stanie nadaje się on do udziału w ruchu po drogach publicznych. Na czym ono polega i na jakie elementy należy uważać?

Przegląd techniczny samochodu ? na czym polega?

Badanie techniczne pojazdu należy wykonać raz w roku i wykonuje je każdy właściciel auta. To także jeden z warunków niezbędnych do dopuszczenia pojazdu do udziału w ruchu po drogach publicznych. Aby wykonać przegląd musisz udać się do diagnosty do specjalnej stacji kontroli pojazdów, gdzie wykwalifikowani pracownicy szczegółowo sprawdzą stan Twojego auta. Przeciętny koszt takiej usług to 100 zł, zatem w skali roku bez wątpienia nie jest to duża kwota.

Co dokładnie bada się podczas badania technicznego?

Sam przegląd nie trwa zbyt długo, z reguły cała procedura kończy się w przeciągu 20-25 minut. Zwykle jednym z pierwszych badanych elementów są światła oraz ogumienie. Diagnosta sprawdzi nie tylko to, czy oświetlenie jest sprawne, lecz także jego ustawienie. Następnie dokładnie skontroluje opony, bo to w końcu one gwarantują odpowiednią przyczepność pojazdu podczas jazdy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Na negatywny wynik przeglądu mogą wpłynąć także zarysowane szyby. Powinny one bowiem gwarantować pełną widoczność kierowcy i nie mogą w żaden sposób zniekształcać oglądanego obrazu.

W trakcie badania nie można pominąć kluczowych układów samochodów, takich jak  układ napędowy. Kontrola silnika opiera się m.in. na pomiarze emisji spalin. Wykonuje się go dzięki specjalnej aparaturze analizującej skład np. pod względem zawartości tlenków azotu oraz dwutlenku węgla. Jeżeli Twoje auto ma zamontowaną instalację LPG, musisz posiadać także aktualny dokument legalizujący do butli.

Diagnosta sprawdzi również hamulce pojazdu na specjalnym stanowisku rolkowym. Służy ono do precyzyjnej oceny siły hamowania oraz równoczesnej kontroli całego układu hamulcowego. Wynik uznaje się za pozytywny w momencie, gdy specjalnie wyliczony wskaźnik skuteczności hamulca roboczego przekracza 50%, natomiast hamulca postojowego 25%. Warto także wiedzieć, że różnice sił hamowania powyżej 30% w obrębie jednej osi kwalifikują do unieważnienia przeglądu technicznego.

Mechanik nie pominie też amortyzatorów. Do ich kontroli służy test skuteczności tłumienia, gdzie wynik musi przekraczać 40%, przy czym różnica na jednej osi nie może być większa niż 15%. Sprawdzone zostaną oczywiście też płyny eksploatacyjne i układ kierowniczy dzięki tzw. szarpakom.

Auto mechanic examining car
Auto mechanic examining car

Dlaczego badanie techniczne jest takie ważne?

Przegląd techniczny to nic innego jak kontrola stanu Twojego pojazdu, wykonywana przez osobę, która dobrze się na tym zna. Dzięki temu do ruchu publicznego dopuszczane są jedynie te auta, które gwarantują bezpieczeństwo nie tylko kierowcy i pasażerów pojazdu, lecz również  innych użytkowników dróg.

Dlatego właśnie badanie musi być przeprowadzone bardzo skrupulatnie. Wszelkiej maści niedociągnięcia mogą mieć tragiczny skutek, przez co należy być świadomym odpowiedzialności, jaka ciąży na diagnostach podczas każdego wykonywanego badania.

Dowód  badania technicznego potwierdzeniem prawidłowego i zakończonego pozytywną opinią badania technicznego jest wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Pamiętaj także, aby po dokonaniu opłaty odebrać paragon będący prawnym poświadczeniem transakcji.

To ważne tym bardziej, że dzięki temu będziesz mógł wziąć udział w wielkiej Narodowej Loterii Paragonowej Ministerstwa Finansów. Jej celem jest podwyższenie świadomości społecznej dotyczącej ważności tego dokumentu. Dzięki temu, do budżetu państwa trafiają środki z podatku od towarów i usług, czyli VAT. Co więcej, wydawanie paragonów przez przedsiębiorców i zabieranie ich przez klientów wspomaga walkę z nieuczciwą konkurencją oraz wspiera rzetelnie działające firmy.

Rejestrując paragon na stronie konkursowej możesz w każdym miesiącu wygrać Opla Astrę, a raz na kwartał dodatkowo Opla Insignię! Losowane są także inne nagrody, jak notebooki czy iPady. Pamiętaj, że zabieranie paragonu po prostu się opłaca!

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

4 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Trochę nierzetelny początek bo autor zakłada chyba że nikt nie kupuje nowych aut pisząc ze przegląd techniczny wykonuje każdy wlasciciel raz do roku. Tymczasem nowe auta (z pewnymi wyjątkami) przechodzą pierwszy przegląd po trzech a drugi po dwóch latach.

    • Nie powtarzaj plotek, bo prawda okazała się nieco inna, a nie chcesz to nie graj, ja nie marnuję okazji gdzie mogę grać za free

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Volvo prezentuje wnętrze nowego S90

Nowy Citroen C3 – pierwsze szczegóły