w

Autopilot Tesli uniknął potrącenia jelenia. System spisał się znakomicie (wideo)

Autopilot uniknął zderzenia ze zwierzęciem
Autopilot Tesli uniknął potrącenia jelenia. System spisał się znakomicie (wideo)

Samochody amerykańskiego producenta słyną z zaawansowania technologicznego i spopularyzowania elektrycznych układów napędowych.

Jednym z najbardziej skomplikowanych rozwiązań jest autopilot Tesli, który pozwala na autonomiczną jazdę w różnych warunkach. Cała konstrukcja oparta jest na module sterującym oraz zestawie kamer i czujników, które wykrywają to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu.

Program napisany jest w taki sposób, by utrzymywać założony tor jazdy, ale też unikać kolizji z różnymi przeszkodami – także tymi ruchomymi. Właśnie tak było tym razem, kiedy na drogę nagle wybiegł jeleń.

System zapobiegł potrąceniu

Autopilot wykrył zbliżające się zwierzę. Prawdą jest, że człowiek również mógł je dostrzec i nawet wcześniej zacząć hamować, ale pamiętajmy, że kierowcom zdarzają się zagapienia i opóźnione reakcje. Tymczasem system pracuje cały czas i nie ulega ludzkiemu zmęczeniu. Właśnie w tym tkwi jego przewaga, nawet jeśli nie zawsze zachowuje się naturalnie.

Jeleń wybiegł na jezdnię, ale Tesla skręciła w lewo i udało się uniknąć potrąceniu. Wielu może zastanawiać się, co by było, gdyby z przeciwka nadjeżdżał inny pojazd. Wtedy system podjąłby inną decyzję – najpewniej delikatniej odbił w lewo i rozpoczął hamowanie.

Być może nie udałoby się zapobiec w pełni potrąceniu, ale na pewno zminimalizowałby skutki zdarzenia, co również jest niezwykle ważne. Jak widać, nowoczesna technologia realnie pomaga, choć dziś jeszcze nie jest w stanie zastąpić człowieka w każdej sytuacji.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kierowca Audi blokujący lewy pas

Kierowca Audi zatrzymał się na lewym pasie i sprawdzał zderzak. Skrajna bezmyślność (wideo)

Rozbicie dwóch Mitsubishi Lancer EVO

Przykry finał spotu samochodowego. Dwie sztuki Mitsubishi Lancer EVO trafią do blacharza