w

Autonomiczny samochód w chińskim mieście. Tesla tak nie potrafi (wideo)

Chiński system autonomicznej jazdy
Autonomiczny samochód w chińskim mieście. Tesla tak nie potrafi (wideo)

Nowoczesna technologia ma pozytywnie wpływać na bezpieczeństwo i komfort jazdy wszelkimi pojazdami.

Zmierzamy w stronę elektryfikacji aut, czemu towarzyszy rozwój zupełnie innych rozwiązań. Ten autonomiczny samochód w chińskim mieście ujawnia, czego możemy spodziewać się w niedalekiej przyszłości.

Za wspomniany samochód odpowiada DeepRoute.ai. Trzeba przyznać, że materiał robi wrażenie. Zacznijmy od tego, że powstał w Shenzen, czyli 13-milionowym mieście znajdującym się na północ od Szanghaju.

Autonomiczny samochód w chińskim mieście

Po sieci krąży spora liczba nagrań, które przedstawiają pracę takich systemów. Przoduje w nich Tesla, co nie oznacza, że posiada najbardziej dopracowane rozwiązanie. Wydaje się, że to nagranie jest znacznie bliższe temu, czego możemy powszechnie spodziewać się na drogach za jakiś czas.

Autonomiczny samochód w chińskim mieście radził sobie znakomicie. To prototyp, który został dopracowany w na tyle dużym stopniu, by dopasować jazdę do różnych, nietypowych sytuacji na drodze. Dzięki temu, był przygotowany na scenariusze, które nie są standardem.

Autonomiczny samochód w chińskim mieście
System jest gotowy na nietypowe sytuacje i bez problemu analizuje otoczenie do 200 metrów zachowując płynność jazdy

Nagranie ujawnia jazdę na odcinku 14 kilometrów w aglomeracji. Przejazd trwał około godziny. Był to pierwszy zalegalizowany test bez kierowcy w tamtejszym kraju, co jest swego rodzaju przełomem dla tej technologii.

To interesujące, jak zestaw odpowiednio zaprogramowanych kamer i czujników radzi sobie w trudnych sytuacjach z udziałem kierowców, użytkowników jednośladów czy pieszych, którzy nie zawsze stosują się do przepisów ruchu drogowego. System wyróżnia się przede wszystkim „cierpliwością” i płynnością, co jest kluczowe dla bezpiecznej jazdy.

Okazało się, że autonomiczny samochód w chińskiej aglomeracji może poruszać się bardzo harmonijnie. Nie ma mowy o szarpnięciach, czy nieprzewidywalnych manewrach lub złej ocenie sytuacji.

Należy w tym miejscu dodać, że wykorzystywanym asystentem jest MG Marvel R, który obejmuje pięć LiDAR-ów, osiem kamer, wspomniany zestaw czujników i komputer sterujący. Dzięki nowemu algorytmowi, wszystko działa naprawdę dobrze. Auto potrafi wykryć przeszkody i innych uczestników ruchu w promieniu 200 metrów, co może przewyższać zdolności zmysłów człowieka.

Co ciekawe, DeepRoute.ai udostępni system Driver 2.0 za 3000 dolarów tym producentom, którzy będą chcieli wyposażyć nim swoje samochody i inne pojazdy. Komercjalizacja tego rozwiązania ma nastąpić w 2025 roku.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Agresywny kierowca Opla

Czuł się ważniejszy w starym kabriolecie. Ukarał tylko palcem, łaskawy człowiek (wideo)

Auto za 7000 zł

Auto za 7 tysięcy złotych (2022) – modele, które nie generują dużych kosztów