w

Auta, które podczas zderzenia składają się, jak harmonijki: Lepiej ich unikaj

Najgorsze testy zderzeniowe
Auta, które podczas zderzenia składają się, jak harmonijki: Lepiej ich unikaj

Producenci samochodów muszą spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Klienci decydujący się na nowe pojazdy mogą więc czuć się lepiej chronieni, niż dwie lub trzy dekady temu.

Nie każdego stać jednak na auto z salonu, dlatego istnieje konieczność wybierania spośród ofert na rynku wtórnym. Czasami nasz budżet jest mocno ograniczony, dlatego szukamy czegoś, co stanowi pewien kompromis. W tym miejscu należy dodać, że wśród najważniejszych czynników rzadko uwzględniamy bezpieczeństwo w chwili zderzenia. I to jest spory błąd.

Nieudane testy zderzeniowe

Jeżeli dojdzie do wypadku, to kolor i wyposażenie nie grają roli – liczy się odporność konstrukcyjna i wydajność strefy zgniotu. Nie każdy model radzi sobie tak samo w takich okolicznościach. Pamiętajmy także o rozwoju motoryzacji – w latach 80. czy 90. nie było równie dużego nacisku na zabezpieczanie podróżnych.

Wpadki w testach zderzeniowych
Kiepskie wyniki zdarzały się także renomowanym producentom

Wpadki zdarzały się jednak nawet w ostatnim dziesięcioleciu. Warto więc wiedzieć, jakie auta dają mniejsze szanse na zachowanie życia lub zdrowia w chwili wypadku. Poniższe nagranie ujawnia 10 przykładów, które nie napawają optymizmem.

Zastanów się przed zakupem

Co ciekawe, nawet producenci z dużą renomą notowali gorsze wyniki. Często dotyczy to starszych pojazdów, aczkolwiek znaczną część z nich można wciąż spotkać na polskich drogach. Przed nabyciem auta warto zatem zastanowić się dwa razy, bo to poważniejsza decyzja, niż może się wydawać.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skoda Fabia 2022 doczeka się wersji Combi

Skoda nie zrezygnuje z Fabii Combi. I bardzo dobrze

Toyota RAV4 Prime test łosia

Hybrydowa Toyota RAV4 oblała test łosia: Japońska marka musi rozwiązać problem