w

Audi wzięło SUV-a Volkswagena i „dokleiło” swoje klocki. Tak powstał model Q6

Audi Q6 2022
Audi wzięło SUV-a Volkswagena i "dokleiło" swoje klocki. Tak powstał model Q6

Ten twór prezentuje się tak dziwnie, że nie pasuje do aktualnej gamy modelowej marki rodem z Ingolstadt.

Gdyby ktoś zabrał logo producenta z obu stron, to niewielu zobaczyłoby tu Audi. Proporcje tego auta są nietypowe, podobnie jak język stylistyczny, któremu bliżej do jakichś amerykańskich samochodów. To jednak model Q6, czyli zupełna nowość.

Nie ma jednak powodów do obaw – nie trafi do Europy. Powstał z myślą o rynku chińskim, co wiele wyjaśnia. Co więcej, jest wierną kopią technologiczną Volkswagena Atlasa, który również nie jest oferowany na Starym Kontynencie.

Model Q6 Audi
Tył przypomina amerykańskie SUV-y, co raczej nie jest pozytywnym skojarzeniem

Przejdźmy jednak do rzeczy. Pas przedni ma reflektory przypominające Audi, ale cała reszta jest jakby doklejona na siłę. Z tyłu jest jeszcze gorzej. Motyw świateł przypomina nam starsze modele Cadillaca, co raczej nie jest pozytywnym skojarzeniem. Największe wątpliwości budzi jednak profil auta, który ujawnia tylny, obły błotnik. Całość prezentuje się nad wyraz niespójnie.

Audi Q6 - profil
Profil ujawnia zaburzone proporcje i przesadnie obły, tylny błotnik

Skupmy się zatem na rozmiarach, bo te nie rozczarowują – tak dla odmiany. Audi Q6 ma dokładnie 5099 milimetrów długości, 1784 milimetry wysokości, 2014 milimetrów szerokości i 2980 milimetrów rozstawu osi. Te wartości mówią same za siebie.

Nie patrz na auto – wejdź do środka

W kabinie jest już znacznie przyjemniej. Kokpit ma nowoczesną formę, ale wydaje się przy tym logicznie rozplanowany. Zegary są oczywiście cyfrowe i można je personalizować. Kierownica posiada natomiast fizyczne przyciski, co znacznie uprzyjemnia obsługę.

Audi Q6 - wnętrze
We wnętrzu można już poczuć więcej klimatu Audi. Panel klimatyzacji jest niezależny i ma cyfrową formę

Konsolę centralną tworzą dwa ekrany. Ten na szczycie odpowiada za multimedia. Drugi instrument jest odpowiedzialny za klimatyzację. Wolelibyśmy fizyczny element, ale przynajmniej można liczyć na niezależność.

Audi Q6 - kabina
Kabina oferuje trzy rzędy dla siedmiu osób. Alternatywą jest wersja sześcioosobowa

Jeżeli chodzi o przestrzeń to na pewno nie można narzekać. Model Q6 oferuje trzy rzędy, w których może zmieścić się siedem osób. Nawet w tym ostatnim nie powinno być niewygodnie, bo przestrzeni jest sporo, a siedziska osadzono znacznie powyżej podłogi.

Model Q6 może mieć 6 cylindrów pod maską

Audi Q6 będzie dostępne z dwiema jednostkami benzynowymi. Pierwsza z nich ma cztery cylindry oraz dwa litry pojemności. Dzięki doładowaniu oddaje do dyspozycji użytkownika 261 koni mechanicznych i 400 niutonometrów.

Audi Q6 - front
Pod maską możne znajdować się jeden z dwóch doładowanych silników benzynowych

Mocniejszą alternatywą jesz sześciocylindrowa konstrukcja o pojemności 2,5 litra. Produkuje ona 295 koni mechanicznych i 500 niutonometrów. Ta odmiana zapewnia setkę w 7,3 sekundy, dlatego można założyć, że słabszy silnik potrzebuje na osiągnięcie tej samej prędkości około 8 sekund.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wymuszenie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

To mogło skończyć się dachowaniem. Refleks zapobiegł poważnym konsekwencjom (wideo)

Zderzenie wozu strażackiego z autem osobowym

Poważny wypadek na skrzyżowaniu. Wóz strażacki zmiażdżył osobówkę (wideo)