w

Audi Q8

Nowy flagowy SUV marki Audi – Q8 ma bardziej zawadiacki profil niż Q7 i staje do boju z takimi autami jak na przykład Range Rover.

Szeroka gama SUV-ów Audi urośnie jeszcze bardziej dzięki wprowadzeniu modelu Q8 – nowego flagowca z napędem 4×4, który zostanie wydany w 2018 roku. Zupełnie nowy Q8 został zaprezentowany na dwóch największych pokazach motoryzacyjnych w Genewie i wcześniej w Detroit. Będzie to duży, SUV (podobnie jak w przypadku Mercedesa GLE i BMW X6), mieszczący się w przedziale tuż powyżej Q7. Mówiąc o Q7, Q8 będzie budowany w fabryce Audi w Bratysławie.

Będzie miał również bardzo podobne wymiary do Q7 – rozstaw osi wynoszący trzy metry i całkowitą długość ponad pięciu metrów, jednak oczekuje się, że będzie 40 mm niższy. Aby pomieścić bagaże podróżujących w nim pasażerów, Q8 ma 630-litrowy bagażnik, który, jeśli porównać go z Range Roverem, może wydawać się trochę mały, ponieważ jest mniejszy o 279-litrowy.

Zwężający się tył i pochylona linia dachu, które były obecne w modelu koncepcyjnym, dawały miejsce 4 osobom. W modelu produkcyjnym ma być jednak miejsce dla pięciu podróżnych.

W wersji koncepcyjnej zastosowano hybrydowy układ napędowy e-tron, a w tym 3,0-litrowy silnik TFSI połączony z silnikiem elektrycznym i akumulatorem litowo-jonowym 17,9 kWh. Wszystko to powoduje deklarowaną moc 438 KM i moment obrotowy na poziomie 700Nm.

Audi podaje czas sprintu od 0-100 km/h, równy 5,4 sekundy. Moc dostarczana jest za pośrednictwem ośmiobiegowej automatycznej skrzyni biegów i napędu quattro na wszystkie cztery koła.

Tylko w przypadku energii elektrycznej koncepcja Q8 może przejechać do 60 km, a litowo-jonowa bateria potrzebuje dwóch i pół godziny do pełnego naładowania.

Ci, którzy pragną lepszy osiągów, będą mogli wybrać Audi SQ8. Sportowe osiągi tego modelu to zasługa 4,0-litrowego dwuprężnego diesla V8, generującego 429 KM.

Koncept Q8 wyposażony był w 23-calowe felgi aluminiowe.

Z tyłu światła LED rozciągają się na całej szerokości; Audi mówi, że będzie to wizytówka przyszłych modeleli e-tron. W środku marka wyposażyła Q8 szereg nowych technologii, na zdjęcia wnętrza musimy jednak jeszcze trochę poczekać.

Rafał Łakus

Napisane przez Rafał Łakus

Dodaj komentarz

Avatar

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Karambol podczas Grand Prix Macau (Video)

Tesla Model X skradziona… po raz drugi.