w

Audi Elaine Concept oficjalnie

Marka premium z Ingolstadt przyjechała do Frankfurtu z wieloma ciekawymi samochodami. Wśród nich znajdziemy Elaine Concept.

Jak sama nazwa wskazuje, to projekt, który nie jest gotowy na seryjną produkcję. Mimo tego warto się mu przyjrzeć bliżej, bo prezentuje się obiecująco. Auto posiada nadwozie SUV-a w stylu coupe. Choć detale takie jak elementy oświetlenia robią wrażenie, to najlepiej i tak wygląda niezwykła jak na tego typu auta linia – jest bardzo płynna, co podkreślają odpowiednie proporcje. I tu należą się ukłony dla stylistów, bo wykonali naprawdę kawał dobrej roboty.


Elaine Concept skrywa napęd elektryczny. Tworzą go trzy jednostki, które są w stanie generować 496 KM. Dzięki tej pokaźnej wartości niemiecki samochód osiąga pierwszą setkę w 4,5 sekundy. Równie dobrze wygląda zasięg, który umożliwia przejechanie 450 km na jednym, pełnym ładowaniu.

Okazuje się jednak, że to najmniej nowoczesna część technologii… Tak, Audi skrywa znacznie więcej innowacyjnych rozwiązań. System Highway Pilot umożliwia autonomiczną jazdę (bez ingerencji kierowcy) przy wysokich prędkościach. Co więcej, koncept może samodzielnie zmienić pas ruchu. Elaine potrafi także znaleźć miejsce parkingowe i samodzielnie w nie wjechać. Ponadto, komunikuje się z kierowcą za pomocą gestów i głosu. Najciekawszym rozwiązaniem jest jednak system monitoringu stanu osoby prowadzącej (np. rozpoznaje jego temperaturę, bada puls). Dzięki temu potrafi rozpoznać zmęczenie i dostosować masaż, klimatyzację czy nawet muzykę. Oto przyszłość…

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lamborghini Urus – znamy datę premiery

Ford stworzył stroje o wyglądzie siedzeń – tak promuje autonomiczne auta… (Video)