w

Ariel Atom pokazał klasę na torze Top Gear: Pokonał nawet Bugatti Veyron SS

Ariel Atom tor top gear
Ariel Atom pokazał klasę na torze Top Gear: Pokonał nawet Bugatti Veyron SS

Ariel Atom to niezwykle lekki bolid, który otrzymał homologację drogową. Swoimi osiągami jest w stanie pokonać najbardziej zaawansowane supersamochody.

Sercem tego wyjątkowego pojazdu jest 2-litrowa, doładowana jednostka z Hondy Civic Type R. Oferuje ona 320 KM i 420 Nm. Współpracuje z nią 6-biegowa przekładnia manualna. Osiągi? Rewelacyjne. Sprint do setki trwa zaledwie 2,8 sekundy i można rozpędzić się do 261 km/h.

Świetny wynik na torze Top Gear

To jednak nie oznacza, że Ariel Atom jest szybki jedynie na prostych odcinkach. Radzi sobie równie genialnie na zakrętach, co ma związek nie tylko z niewielką wagą, ale też jej dobrym rozłożeniem i świetną aerodynamiką.

Potwierdza to rezultat osiągnięty na torze Top Gear. Stig pokonał legendarne kółko w czasie 1:16:0, co dało 13. miejsce w tabeli wszech czasów. Warto dodać, że na cywilnych oponach. Aby uzmysłowić lepiej ten wynik, warto dodać, że był szybszy niż Mercedes-AMG GT R, Porsche 991 GT3 RS, McLaren MP4-12C, Lamborghini Aventador i Bugatti Veyron Super Sport.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BMW iX 2021

BMW iX 2021 oficjalnie: Grill jak w Serii 4, ale napęd elektryczny

Hyundai Kona Electric 2021 facelift

Auto bez grilla, czyli Hyundai Kona Electric 2021 (lifting)