w

Amerykańska policja odzyskała katalizatory o horrendalnej wartości

Policja znalazła dziuple z katalizatorami
Amerykańska policja odzyskała 250 katalizatorów o horrendalnej wartości. Zatrzymano 19 osób

Skradzione katalizatory to niestety bardzo częsty problem, z którym borykają się kierowcy z całego świata.

Zdobycie tej części nie wydaje się skomplikowane. Wystarczy odpowiednie narzędzie, by ją wyciąć z układu wydechowego. Czasami do takich przestępstw dochodzi w biały dzień, bo nikt nie podejrzewa, że ktoś, kto grzebie pod samochodem jest akurat złodziejem. Katalizatory są więc łatwym łupem.

Dlaczego kradną katalizatory?

Wystarczy kilka minut, by oddalić się z przywłaszczonym podzespołem. Dlaczego jest on tak bardzo pożądany? Katalizator zawiera w sobie pallad, którego wartość jest wyższa niż złoto. Jeden katalizator może być więc warty od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Trudno zatem dziwić się, że nie ma problemów z jego sprzedażą na czarnym rynku.

Kradzież katalizatora
Złodzieje potrafią użyć własnego podnośnika, by dostać się pod samochód

Nawet handlarze zajmujący się sprowadzaniem samochodów bardzo często decydują się na wycięcie katalizatora. Praktycznie żaden klient nie zwraca uwagi na obecność tego elementu, dlatego łatwo jest uniknąć pytań.

Kradzież katalizatora – jak zapobiegać?

Nie ma jednej uniwersalnej metody. Podobnie jak w przypadku unikania kradzieży całego auta, najlepiej zostawiać je w bezpiecznym miejscu – na terenie prywatnej posesji, parkingu strzeżonym lub w zamkniętym garażu. Niektórzy stosują również osłony antykradzieżowe, ale nie są one w pełni skuteczne – po prostu nieco wydłużają czas wydobycia elementu.

Sukces amerykańskiej policji

W Stanach Zjednoczonych również istnieje ten problem. Tamtejsi funkcjonariusze przechwycili ostatnio aż 250 skradzionych katalizatorów, które znajdowały się w czterech różnych miejscach. W związku z całą akcją aresztowano 19 podejrzanych.

Według ustaleń policji, wartość wszystkich odnalezionych części sięga 750 tysięcy dolarów, co oznacza niemal 3 miliony złotych. W przeszukanych obiektach znaleziono także niezarejestrowany pistolet oraz 100 tysięcy dolarów w gotówce. Wszystko zostało zabezpieczone.

Jak widać, szlachetne surowce stosowane w samochodach stały się fundamentem działań zorganizowanych grup przestępczych. Katalizator pozostaje bardzo cenną zdobyczą. Nic nie wskazuje na to, by ten trend się odwrócił. Nawet jeśli auta elektryczne zdominują sprzedaż za dekadę, to wciąż po drogach będzie jeździć mnóstwo samochodów spalinowych.

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

the weirdest car for sale

Oto najdziwniejsze auto na świecie. Co istotne, możesz je kupić!

Ford Falcon Rowan Atkinson

Tym autem jeździł Jaś Fasola. Ford Falcon Atkinsona na sprzedaż