w , ,

ABC wynajmu auta w Warszawie

Wynajem samochodu w Warszawie
ABC wynajmu auta w Warszawie

Pilny wyjazd do rodziny, okazja na wypad poza miasto czy zwyczajnie potrzeba większego auta. W życiu zdarzają się sytuacje, w których samochód naprawdę się przydaje. Ale co zrobić, jeśli nie mamy własnych 4 kółek, a nie mamy albo zwyczajnie nie chcemy prosić nikogo o pomoc? Jeszcze kilkanaście lat temu byłby to spory problem. Na szczęście rynek zmienia się i wciąż powstają nowe usługi, które polepszają komfort naszego życia. W poniższym tekście przyjrzymy się jak wygląda wynajem auta w Warszawie. Zapraszamy do lektury.

Formalności przy wynajmie auta

To pierwsza kwestia, która może budzić sporo emocji. Wbrew pozorom wynajem auta jest bardzo prosty, a formalności sprowadzono do absolutnego minimum. Standardem jest wymóg wieku min. 21 lat, posiadanie prawa jazdy i dowodu osobistego ewentualnie paszportu. Dodatkowo część wypożyczalni pobiera przy wynajmie kaucję. Zazwyczaj wynosi ona kilkaset złotych i zależy od wartości wynajmowanego auta. Bez obaw. Kaucja to pieniądze blokowane na naszej karcie kredytowej na czas wynajmu, które zostają zwolnione w ciągu 5-7 dni po zwrocie auta.
A co jeśli nie mamy karty kredytowej? Najlepiej upewnić się wcześniej czy wypożyczalnia akceptuje zwykłe karty płatnicze. Jeśli nie, rozwiązaniem jest dodatkowe ubezpieczenie, które możemy wykupić na miejscu. Minusem tej opcji jest to, iż nie jest ono zwrotne, ale często jest to jedyny sposób, aby móc skorzystać z wynajmu.

O co pytać w wypożyczalni?

Jeśli planujemy wynajem auta w Warszawie po raz pierwszy, warto się do tego nieco przygotować. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych niespodzianek lub niedomówień. Pomimo że każda wypożyczalnia samochodów działa w podobny sposób różnice tkwią w szczegółach. Warto je poznać zawczasu. W dobie internetu i telefonów możemy uzyskać wszystkie niezbędne informacje zdalnie, a do wypożyczalni udać się tylko po odbiór auta.
Oto krótka lista pytań, którą warto mieć przy sobie:
1. Czy wypożyczalnia pobiera kaucję, a jeśli tak to w jakieś wysokości?
2. Czy w okresie wynajmu obowiązuje limit przejechanych kilometrów? Jest to o tyle istotne, gdyż po jego przekroczeniu zostaje naliczona opłata za każdy dodatkowy kilometr według bardzo niekorzystnego przelicznika.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku wynajmu auta na dłuższą wycieczkę.
3. Czy jest możliwość podstawienia auta pod wskazany adres? Jest to usługa dodatkowo płatna, ale niezwykle wygodna, zwłaszcza gdy liczy się czas. Udanie się do wypożyczalni, odbiór auta, a następnie powrót do domu to wszystko trwa.

Gdzie szukać wypożyczalni aut?

Aktualnie konkurencja na rynku jest tak duża, iż wystarczy chwila surfowania w Internecie na hasło wypożyczalnia aut Warszawa, a naszym oczom ukażą się reklamy kilkunastu firm. Jeśli mamy chwilę czasu nie zaszkodzi zerknąć na opinie, których nie brakuje w internecie. Użytkownicy chętnie się nimi dzielą. Po wybraniu 2-3 podmiotów nie pozostaje nic innego jak wykonać telefon, ustalić szczegóły i dokonać rezerwacji.

Pora wspomnieć o cenie za wynajem aut Warszawa

Celowo poruszamy ten temat na koniec, ponieważ na cenę wpływa kilka czynników i nie należy się kierować jedynie nią. Wynajem auta, pomimo że dość prosty od strony formalnej zawiera w sobie kilka zmiennych, o których pora wspomnieć. Przede wszystkim oferta aut wypożyczalni jest bardzo szeroka. Możemy wypożyczyć zarówno małe auta miejskie, auta rodzinne, SUV-y oraz samochody premium typu Mercedes, BMW. Po drugie do ceny należy doliczyć ewentualne dodatkowe ubezpieczenie, dopłatę za automatyczną skrzynię biegów. Jeśli potrzebujemy fotelika dla dziecka będzie on wpływał na ostateczny koszt wynajmu. Dopiero po podsumowaniu wszystkich składowych otrzymamy cenę finalną, którą należy zapłacić.

Warszawa - wypożyczenia auta
Wypożyczenie auta nie jest skomplikowane. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Podsumowując, wynajem auta w Warszawie jest usługą wygodną i względnie tanią biorąc pod uwagę, chociażby wartość pojazdu. Zanim zdecydujemy się na wynajem auta w Warszawie, warto dokładnie określić nasze potrzeby, porównać oferty 2-3 wypożyczalni.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kolizja na myjni automatycznej

Blacharz będzie wdzięczny za umycie auta przed robotą. A Pani spędzi Święta z autem zastępczym

A 35 czy A 45 S

Czy warto dopłacać ponad 67 tysięcy złotych do mocniejszej wersji? Porównanie osiągów Mercedesa-AMG A 35 (306 KM) z A 45 S (421 KM)