w

8-minutowe wyprzedzanie – kierowcy ciężarówek w akcji (Video)

Jakiś czas temu jeden z materiałów o kierowcach ciężarówek wywołał burzliwą dyskusję. Chodziło o manewr wyprzedzania i korzyści, jaki on za sobą niesie.

Jedni zawodowcy twierdzą, że to konieczność „czasowa”, a drudzy mówią o walce z monotonnością podczas jazdy stałym tempem. I ja skłaniam się ku drugiej teorii. Pamiętajmy, że przepisy umożliwiają kierowcom TIR-ów nieustanne prowadzenie przez maks. 4,5 godziny. Jeśli więc któryś z nich decyduje się na wyprzedzanie z prędkością o 1 km/h wyższą, przez ten czas jest w stanie zaoszczędzić 4,5 km. Problem w tym, że to raczej niemożliwe, bo za chwilę coś go może spowolnić (inny pojazd, sygnalizacja świetlna itp.). Zysk w minutach jest zatem niemal żaden.

Poniższe nagranie pokazuje, jak to wygląda z perspektywy kierowcy osobówki. Video startuje, gdy manewr został już rozpoczęty. Osoby, którym udało się zarejestrować tę sytuację twierdzą, że wszystko trwało 8 minut. Uważacie, że tak powinno być? Według mnie takie zachowanie jest absurdalne, bo tylko wstrzymuje ruch, nie dając żadnego zysku.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Silnik 1.2 PureTech PSA będzie produkowany w Polsce!

Citroen C3 – kolejny sukces produkcyjny