w ,

Wynajem długoterminowy kontra leasing ? co się bardziej opłaca?

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej odchodzą od finansowania samochodów za gotówkę i z dużą dozą rezerwy podchodzą do kredytów inwestycyjnych. Zdecydowanie najpowszechniejszym sposobem na finansowanie samochodu jest leasing operacyjny, jednak na popularności zyskuje także inne rozwiązanie ? wynajem długoterminowy. Która z tych dwóch opcji okaże się najkorzystniejsza?

Razem z https://carsmile.pl postaramy się rozważyć aspekty każdego z tych rozwiązań.

Czym jest najem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy samochodu jest swego rodzaju formą leasingu operacyjnego. Działa on na zasadzie wypożyczania samochodu w ramach uiszczania comiesięcznych opłat abonamentowych. W ramach usługi klient wypożyczalni może dowolnie użytkować pojazd, a w cenie opłaty abonamentowej otrzymuje: serwis, polisę komunikacyjną AC i OC, przeglądy techniczne, naprawę awarii (niewynikłych z nieprawidłowego użytkowania), a nawet wymianę opon w sezonie przejściowym. Ilość i zakres dodatkowych usług zależą od rodzaju umowy i indywidualnych ustaleń z firmą wynajmującą.

W przypadku stłuczki lub awarii samochodu usługodawca zobowiązuje się do dostarczenia najemcy samochodu zastępczego, a wszelkie szkody pokrywane są z polisy wypożyczalni. Umowy na najem długoterminowy podpisywane są zwykle na dwa lata, a wraz z ich końcem przedsiębiorca ma możliwość zwrotu pojazdu, jego wykupu i przedłużenia umowy na inny samochód. Co istotne, podczas podpisywania umowy nie jest sprawdzana zdolność kredytowa dzierżawcy, a wszelkie formalności ograniczone są do minimum.

Co z opłatami przy użytkowaniu auta na abonament?

Podpisując umowę najmu, przedsiębiorca otrzymuje gwarancję stałych opłat abonamentowych wynikających z umowy przez cały okres dzierżawy, dzięki czemu zyskuje transparentność kosztów ponoszonych z tytułu użytkowania auta w firmie.

Umowa najmu zwykle podpisywana jest bez konieczności wpłacania wkładu własnego.

W koszty uzyskania przychodu przedsiębiorca może wprowadzić wszystkie koszty związane z użytkowaniem samochodu, czyli: paliwo, opłaty autostradowe oraz ratę najmu, niezależnie od tego, czy samochód użytkowany jest wyłącznie w celach służbowych, czy w celach służbowych i prywatnych.

Czym różni się leasing operacyjny od wynajmu długoterminowego?

Najem samochodu w swojej konstrukcji zbliżony jest do leasingu operacyjnego, niemniej istnieje kilka kluczowych różnic między tymi dwoma sposobami finansowania. Pierwszą z nich jest wykup samochodu. Pod koniec trwania umowy leasingowej wykup samochodu jest o wiele tańszy, niż ma to miejsce podczas wynajmu pojazdu.

Poza tym decydując się na leasing, należy liczyć się z opłatami serwisowymi ? przeglądami, wymianą opon czy naprawami, a także z koniecznością wykupienia ubezpieczenia OC, które mogą nadszarpnąć firmowy budżet.

Co istotne, wraz z nowym rokiem ustawodawca zmniejszył również możliwość zaliczania do kosztów uzyskiwania przychodów kosztów związanych z eksploatacją pojazdu, który użytkowany jest służbowo i prywatnie. Teraz możliwe jest odliczenie jedynie 75% tych kosztów.

Leasing kontra wynajem długoterminowy ? dla każdego coś innego

Oczywiście trudno jednoznacznie wskazać wady i zalety zarówno leasingu, jak i wynajmu długoterminowego. Każdy przedsiębiorca ma własne potrzeby, priorytety, strategie i plany związane z finansowaniem i użytkowaniem samochodu w firmie. Dlatego też to, co jest wadą dla jednej firmy, dla drugiej może okazać się największym atutem.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Łada Samara – reklama z 1987 roku (Video)

Pierwsza Toyota GR Supra sprzedana za…. 8 milionów