w ,

Silnik 2.0 HDi 8v/16v ? problemy, awarie, historia, eksploatacja

Czy należy się bać francuskich turbodiesli? Nie! Najlepszym przykładem jest niezwykle popularne 2.0 HDi, które rozpoczęło przygodę koncernu PSA z systemem Common Rail.

Czterocylindrowy silnik wysokoprężny z wtryskiem Common Rail pierwszej generacji zadebiutował w 1998 roku ? to właśnie wtedy ośmiozaworowa jednostka o mocy 109 KM trafiła pod maskę Peugeota 406. Wiosną 1999 roku pojawiła się słabsza, 90-konna odmiana. Należący do popularnej rodziny EW/D motor technologicznie stanowi rozwinięcie bardzo udanej jednostki 1.9 TD. Początkowo w konstrukcji wykorzystywano pojedynczy wałek rozrządu, układ wtryskowy Boscha i turbinę o stałej geometrii łopatek. Szybko pojawiła się też możliwość zamówienia opcjonalnego filtra FAP.

Silnik od samego początku swojej kariery przechodził liczne modernizacje (m.in. zmiany w osprzęcie) i szybko zdobył dużą popularność. Pod koniec 2000 roku pojawiła się nieco bardziej skomplikowana odmiana szesnastozaworowa o mocy 109 KM (od 2006 zastąpiona przez wariant o mocy 120 KM), występująca w minivanach powstałych dzięki współpracy koncernu PSA oraz Fiata (Evasion, 806, Ulysse i Zeta). Od 2001 roku w niektórych odmianach pojawiały się o nowoczesne układy wtryskowe Siemensa (z piezoelektrycznymi wtryskiwaczami). Dwa lata później zaprezentowano wersję o mocy 136 KM, która zyskała m.in. zmodyfikowany wtrysk paliwa, natomiast w 2008 roku zaprezentowano nieco mocniejszą odmianę 140-konną.

Topowe odmiany o mocy 150 oraz 163 KM pojawiły się w gamie na początku 2009 roku. Obecnie jednostka jest dostępna również w spełniającej normę Euro 6 wersji BlueHDi (została wyposażona m.in. w zaawansowany katalizator SCR który wspomaga działanie filtra FAP) oraz odmianie e-HDi współpracującą z systemem Start&Stop drugiej generacji. Poza szeroka gamą modeli koncernu PSA silnik znalazł zastosowanie w samochodach Forda (Focus II, Mondeo III, C-Max, Galaxy III oraz Kuga), Volvo (C30, S40, V50, V70, C70 i S80) oraz Suzuki (Grand Vitara z lat 2001-2005). Do jego zalet należy wysoka kultura pracy i udany kompromis między umiarkowanym zużyciem paliwa a osiągami.

Usterki i awarie

Motor 2.0 HDi okazuje się najmniej zawodny z całej gamy ?ropniaków? koncernu PSA. Jednostka niczym nie zaskakuje ? zużywają się w niej typowe dla nowoczesnych turbodiesli podzespoły, a więc turbosprężarki, koła dwumasowe, układy wtryskowe (głównie pompa wysokiego ciśnienia) zawory EGR czy przepływomierze. To właśnie te elementy zasługują na szczególną uwagę w przypadku starszych samochodów z większymi przebiegami. Typową przypadłością wczesnych wersji ośmiozaworowych (znacznie rzadziej w 16v) były usterki tłumika drgań skrętnych znajdujący się w kole pasowym ? koszt wymiany wyniesie ok. 200-500 zł. Wytrzymałość elementu została poprawiona w 2004 roku.

Filtry FAP pierwszej generacji okazują się mniej problematyczne niż późniejsze wersje, które są znane z dość nietrwałej elektroniki sterującej. Niestety, wymagają one szybszej wymiany (80-120 tyś. km wobec 180 tyś. km dla II i III generacji układu). Warto pamiętać, że układy tego typu nie lubią częstej jazdy po mieście – wielu użytkowników niestety o tym zapomina. Kluczem do spokojnej eksploatacji motorów 2.0 HDi jest uważne przestrzeganie interwałów serwisowych i szybkie reagowanie na potencjalnie występujące problemy. Dzięki temu silnik będzie się dobrze sprawował nawet przy wysokich przebiegach. Ceny części zamiennych są dość przystępne, a wiele elementów można z powodzeniem poddać kompleksowej regeneracji. Ogólną trwałość jednostki można śmiało określić jako bardzo dobrą.

Czy warto zainwestować w 2.0 HDi?

Na pewno tak. Najmniej skomplikowana wersja 90-konna to dobry wybór dla reprezentantów segmentów B i C. Ci, którzy oczekują lepszej dynamiki, powinni rozejrzeć się za mocniejszymi wariantami. 2.0 HDi jest dobrą ofertą nawet dla amatorów diesli z mniej zasobnym portfelem, a potencjalny wybór ułatwia spora podaż na rynku wtórnym.

 Autor: Daniel Banaś

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE:

https://www.instagram.com/p/BauQ3U0hYM8/

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

4 komentarze

Dodaj odpowiedź
    • 2.0 HDI 90KM miałem w Xarze i faktycznie zmiennej geomrtrii nie miała, ale nie wiem czy czasem nie tym właśnie różniła sie wersja 110KM, że tam właśnie zmienna geometria już była (skąd te 20KM więcej, co innego było technologicznie w mocniejszej wersji?)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe wersje Dustera i Sandero

Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC – Mistrz przestrzeni