w , ,

Ogumienie całoroczne ? czym różni się od opon sezonowych?

Dwa razy do roku do zakładów wulkanizacyjnych ustawiają się kolejki kierowców, którzy wymieniają ogumienie z letniego na zimowe i na odwrót. Można tego uniknąć, jeśli zdecydujemy się na opony całoroczne, które z roku na rok zyskują na popularności, nie tylko z uwagi na swoją cenę, ale i uniwersalność. Czym charakteryzuje się ogumienie wielosezonowe i dla kogo jest polecane? O tym więcej w dalszej części tego artykułu.

Opony całoroczne – co warto o nich wiedzieć?

Zanim wynaleziono opony sezonowe – letnie i zimowe, kierowcy używali tylko jednego typu ogumienia. Aktualnie opony całoroczne stanowią praktyczne rozwiązanie, które radzi sobie na drogach w umiarkowanie wysokich i niskich temperaturach. Wszystko za sprawą wyjątkowej mieszanki surowcowej (twardszej od zimowej, wzbogaconej krzemionką i olejami roślinnymi), która dopasowuje swoją elastyczność do panującej temperatury. Całoroczna opona jest twardsza niż zimowa, ale i bardziej miękka niż letnia. Budowa bieżnika opon wielosezonowych to głębokie wcięcia i gęsto rozmieszczone rowki. Taka budowa ogumienia zapewnia dobrą przyczepność na suchej nawierzchni. Dobrze radzi sobie również z odprowadzaniem wody i błota szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Dzięki temu możemy cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem jazdy bez względu na pogodę.

Dodatkowo, jeśli ktoś posiada jeden komplet felg i zakłada na nie zarówno letnie jak i zimowe „kapcie”, to w przypadku opon całorocznych znika koszt przekładania opon i ich wyważania. Opony całoroczne takie jak z oferty SklepOpon są, więc złotym środkiem, który eliminuje konieczność wymiany opon przed i po sezonie zimowym, a także koszty i problemy związane z zakupem i przechowywaniem drugiego kompletu.

Jak rozpoznać oznaczenie opon?

Opony zimowe oznacza się symbolem góry, nad którą znajduje się śnieżynka,

Oznaczenie 3PMSF informuje nas, że mamy do czynienia z oponą zimową,

Oznaczenie M+S oznacza, że opona, która nadaje się do jazdy w zmiennych warunkach,

Oznaczenia: 4 all season, 4Seasons, all season to oznaczenie opon całorocznych. Nazwy tego typu opon zawierają często sformułowania – Quatrac, Quadraxer, 4Seasons, które nie pozostawiają wątpliwości, że jest to to ogumienie wielosezonowe. Popularne serie opon całorocznych to np. ContiContact (Continental), Vector (Goodyear) i WeatherProof (Nokian).

Opony całoroczne – wybór nie dla wszystkich

Z uwagi na uniwersalny charakter opon całorocznych, specjaliści polecają ich używanie w samochodach o stosunkowo niewielkiej mocy silnika, podczas jazdy w mieście gdzie osiągane prędkości nie dorównują tym autostradowym. Jest to dobre rozwiązanie dla kierowców ceniących sobie spokojną eksploatację i roczne przebiegi rzędu 4-6 tysięcy kilometrów. Przy takim kilometrażu, wielosezonowe opony posłużą nam przez 8-10 lat. Na opony całoroczne powinni zdecydować się również ci kierowcy, którzy posiadają ograniczony budżet lub jeżdżą starszym samochodem, w który nie chcą dodatkowo inwestować.

Jeżeli przez cały rok poruszamy się w mieście w zakresie kilku ulic, zapewne nawet nie odczujemy różnicy opon letnich i zimowych. Jeśli zima jest dość sroga i czekają nas długie trasy po lodzie i śniegu, większe bezpieczeństwo i komfort jazdy zapewnią nam opony sezonowe.

Dokonując zakupu opon dla swojego samochodu należy pamiętać, że dobre ogumienie powinno gwarantować przede wszystkim bezpieczeństwo, komfort jazdy jest drugorzędny. Warto zwracać uwagę na oznaczenia opon, istotna jest bowiem mieszanka gumowa, z jakiej zostały wykonane. Dzięki oponom całorocznym dobrej marki nie będzie trzeba niepokoić się o własne bezpieczeństwo. Dla osób, które preferują bardzo dynamiczną i szybką jazdę, najlepszym wyborem będą opony sezonowe.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Przesiadłem się na opony całoroczne Yokohama 4S AW21 i jestem pełen podziwu dla nich. Co prawda użytkuję auta głównie w mieście i moja jazda zalicza się do spokojnej ale całoroczne opony w mojej sytuacji są całkowicie wystarczalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warszawa: poważna kolizja na Modlińskiej (Video)

Kierowca ciężarówki spychający inne pojazdy – także ambulans (Video)