w

Kupujemy prostownik do akumulatora

W każdym domu i warsztacie prostownik do akumulatora jest narzędziem niezbędnym. Zwłaszcza, że dzisiejsze modele są bardzo rozbudowane i funkcjonalne. Na co więc zwracać uwagę?

Najważniejszy prąd skutecznego ładowania

Wersji prostowników jest pewnie tyle samo co modeli samochodów. Rynek tych urządzeń oferuje wiele różnorodnych wariantów, w zależności od potrzeb konsumenta. Jak więc odnaleźć się w gąszczu technologicznych rozwiązań? Przede wszystkim pewne parametry są niezmienne. Zaczynajmy więc zawsze od tego, do czego zawsze służył prostownik, czyli od ładowania. Najtańsze urządzenia służą tylko i wyłącznie do tej właśnie czynności. Do tego posiadają liczne zabezpieczenia zwiększające bezpieczeństwo użytkowania. Dobre dopasowanie prostownika do posiadanego przez nas akumulatora to więcej niż połowa sukcesu. Najważniejsza zasada mówi, że prąd skutecznego ładowania powinien wynosić 1/10 pojemności akumulatora. Tylko wtedy jesteśmy w stanie efektywnie naładować baterię. Mniejsza wartość sprawi, że będziemy mieli problemy z pełnym naładowaniem sprzętu, a sam zabieg będzie trwał nawet kilka dni zamiast kilkunastu godzin. Ważną kwestią jest także napięcie ładowania, które także musi być takie samo jak napięcie akumulatora. Jeśli nasza bateria ma napięcie 12V, to prostownik także musi mieć taką samą wartość.

Prostownik do akumulatora ? urządzenie wielofunkcyjne

Jeśli potrzebujemy sprzętu, który nie tylko naładuje akumulator, ale również posłuży nam do rozruchu, bądź diagnostyki, powinniśmy wybrać prostownik mikroprocesorowy. W tego typu urządzeniach procesem ładowania steruje ów mikroprocesor, dzięki czemu cały proces można nazwać inteligentnym. Prostownik bowiem sam reguluje napięcie ładowania oraz stabilizuje je. Gdy bateria będzie w pełni naładowana, urządzenie zakończy pracę. Jego zaletą jest także możliwość działania bez konieczności odłączania akumulatora od samochodu. Mikroprocesorowy prostownik do akumulatora może także posiadać funkcję podtrzymania. Sprawdza się szczególnie w przypadku mocno rozładowanych baterii. Poleca się go także tym, którzy sporadycznie korzystają ze swojego samochodu. Podłączenie takiego prostownika do akumulatora sprawia, że w przypadku spadku napięcia urządzenie załączy się i doładuje baterię do pełna, po czym znów się wyłączy.

Akumulator cały czas będzie więc w 100% gotowy do pracy. Niektóre modele prostowników mogą także przeprowadzać test sprawności akumulatora, alternatora, czy poziomu naładowania. Dzięki temu możemy szybko wykryć wady lub też oszacować poziom zużycia poszczególnych części. Ostatnią często spotykaną funkcją jest możliwość awaryjnego rozruchu. To rozwiązanie szczególnie może przydać nam się, gdy awaria zdarzy nam się w trasie. Dlatego prostowniki z opcją rozruchu są często lekkie i mają nieduże rozmiary. Sprawdź tutaj jedno z takich właśnie urządzeń. Prostownik ten umożliwia rozruch samochodów o pojemności do 2000 cm3. Posiada też opcję szybkiego ładowania, jednak w tej kwestii musimy być ostrożni. Starsze akumulatory bowiem nie są przystosowane do szybkiego ładowania i taka próba może skończyć się uszkodzeniem baterii.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Bardzo fajny artykuł 😀 trochę na temat prostownika było, a moje pytanie brzmi tak: Czy będzie jakaś recenzja prostownika i opis jak faktycznie działa ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kolumna quadów i niebezpieczne wyprzedzanie – poważny wypadek (Video)

Warszawa: stare Audi, pedał gazu w podłodze i spotkanie ze słupem (Video)