w

Jak przewozić samochodem psa i kota?

Zmotoryzowani miłośnicy i właściciele zwierząt często wożą swoich ulubieńców samochodami. Zarówno zabierają ze sobą swoich czworonożnych przyjaciół na wakacje, jak i w razie konieczności zawożą na wizytę u weterynarza. Tylko czy wszyscy wiedzą, jak należy przewozić zwierzęta, aby zapewnić bezpieczeństwo im i sobie?

 

Podczas gdy przewożenie małych gryzoni w klatkach nie sprawia większych problemów, w przypadku zwierząt większych, takich jak kot czy pies jest już trudniej. Jeśli nasz pupil nie będzie właściwie zabezpieczony w samochodzie, narazimy na niebezpieczeństwo i jego i siebie. Swobodnie poruszający się po samochodzie kot lub pies może przysłonić kierowcy widoczność, rozproszyć nagle jego uwagę, a nawet wejść pod pedały, co jest szczególnie niebezpieczne. Ponadto w przypadku stłuczki lub nagłego hamowania, zwierzę narażone jest na takie samo niebezpieczeństwo jak my.

 

Przewożenie zwierząt a polskie prawo
Przepisy ruchu drogowego niestety nie zawierają bezpośrednich instrukcji dotyczących przewożenia zwierząt, co jednak nie oznacza, że w trakcie pupil może poruszać się swobodnie wewnątrz samochodu. Natomiast według artykułu 60 pkt. 1 kodeksu drogowego zabronione jest używanie pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób znajdujących się w pojeździe oraz poza nim. Można więc przepis ten odnieść również do stwarzającego potencjalne niebezpieczeństwo przewożenia zwierząt i uznać za podstawę do wystawienia mandatu w wysokości nawet 200 zł.

 

Koty i małe psy
Zwierzęta o wadze do 10 kg powinniśmy przewozić w transporterze odpowiadającym rozmiarem wielkości zwierzęcia, ustawionym na tylnym siedzeniu bokiem do kierunku jazdy, unieruchomionym i przypiętym do tylnego siedzenia przy pomocy pasów. Możemy użyć też tak zwanej kurtyny, która oddzieli tylną kanapę od foteli przednich.

 

Psy średnie i duże
Większe psy, czyli o wadze przewyższające 10 kg, możemy przewozić na tylnej kanapie. Trzeba tylko pamiętać o zabezpieczeniach, takich jak specjalne szelki, które przypina się do zaczepów pasów bezpieczeństwa. Mają one za zadanie ?trzymać? zwierzaka na siedzeniu i zapobiegać jego przemieszczaniu się wewnątrz auta. Na siedzeniu warto położyć specjalną matę antypoślizgową, która zapewni zwierzakowi stabilność, ale też zapobiegnie zniszczeniom tapicerki.

 

Niektórzy decydują się na przewożenie dużych psów w bagażniku. W rachubę wchodzą jednak tylko samochody typu kombi, hatchback lub coupe. Wybierając ten sposób, pamiętajmy, że bagażnik musi być oddzielony od kabiny na przykład kratką, nie może być przykryty półką, a zwierzę musi mieć zapewniony dostęp powietrza. Konieczna będzie też specjalna klatka, dopasowana do przestrzeni bagażowej auta.

 

Psa możemy przewozić też na specjalnym pokrowcu na tylnych siedzeniach. Ma on formę szerokiej maty, przypominającej hamak. Pokrowiec zawiesza się na przednich i tylnych zagłówkach, tworząc przestrzeń dla psa. Chroni on zwierzę przed upadkiem i potłuczeniem, jak i samochód przed ubrudzeniem i uszkodzeniami.

 

Ceny akcesoriów do transportu zwierząt
Najtańsze transportery dla kotów i małych psów kosztują około 50 złotych. Specjalne szelki mogą kosztować od 25 do nawet 250 złotych, przy czym cena uzależniona jest zarówno od rozmiaru jak i renomy producenta i jakości wykonania produktu. Kratki ochronne potrzebne do przewożenia psa w bagażniku kosztują około 100 zł. Wspomniana wyżej matę przypominającą hamak kupimy za około 70 złotych.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Przy zakupie akcesoriów do przewozu zwierząt warto zastanowić się nad ilością i rodzajem podróży, w jakie chcemy naszego zwierzaka zabierać. Przemyślmy też, jaki rodzaj podróżowania będzie dla niego najlepszy i najbardziej komfortowy .

 

Artykuł sponsorowany

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Citroen Grand C4 Picasso 2.0 BlueHDi Exclusive – kosmos dla każdej rodziny

Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Sport – Civic z daszkiem