w , ,

Jak pielęgnować auto zimą?

Typowe zimowe wyzwania, z którymi zmagają się nasze samochody to szron na szybach, zamarzające uszczelki i pióra wycieraczek, a przede wszystkim sól drogowa osiadająca na lakierze, felgach i oponach. Powodują one większe zużycie lakieru, przyspieszenie starzenia elementów gumowych i plastikowych oraz szyb. Sposobem na powstrzymanie tych negatywnych skutków zimy jest odpowiednia pielęgnacja auta.

Pielęgnacja samochodu zimą musi być szybka i możliwie efektywna. Niewiele osób może w tym czasie w odpowiednich warunkach zadbać o samochód. Jeśli jednak je macie, to warto zabezpieczyć karoserię używając wosku na bazie polimerów (np. Ceramic Wax od Tenzi Detailer). Największą zaletą takich powłok – poza wspaniałym efektem hydrofobowym i połyskiem, jaki nadają lakierowi – jest szybkość nakładania. Można go polerować praktycznie po nałożeniu, a samo docieranie także trwa dość krótko.

Niezależnie od tego czy na lakierze samochodu jest już powłoka ochronna, czy nie – rekomendujemy używanie po każdym myciu preparatu typu quick detailer. To środki, które zwykle łączą w sobie łatwość nakładania z właściwościami poprawiającymi wygląd lakieru, nadającymi mu hydrofobowość i pozostawiającymi warstwę zabezpieczającą. Poza tym quick detailery są bezpieczne dla uszczelek, elementów plastikowych i szyb. Przykładem takiego środka, który jednocześnie zabezpiecza i nadaje połysk jest Carnauba Spray z linii Tenzi Detailer.

Po zabezpieczeniu karoserii warto skupić się na tych partiach samochodu, które są zawsze bardziej narażone na kontakt z zanieczyszczeniami. To przede wszystkim opony, które warto pokryć środkiem zabezpieczającym, tzw. dressingiem. Jednocześnie zapewnia on ochronę w postaci powłoki utrudniającej osadzanie się brudu oraz poprawia ich wygląd. Dobrze, żeby był to produkt w formie płynnej, który szybko się nakłada i pozostawia do wyschnięcia. Należy pamiętać, by pokrywać tym preparatem jedynie bok opony, a nie bieżnik, ponieważ zmniejsza on tarcie. Podobnej konserwacji wymagają uszczelki w drzwiach i zewnętrzne elementy plastikowe. Należy zwracać uwagę, czy dany preparat to rodzaj ?czernidła?, które koloryzuje materiał, czy bezbarwny – wydobywający z niego naturalny kolor i połysk. Przykładem preparat z linii Tenzi Detailer, który można zastosować do wszystkich tych trzech rodzajów powierzchni jest Opona Plastik w sprayu. Wystarczy nanieść go na szmatkę i przetrzeć, albo np. w przypadku boków opon spryskać je bezpośrednio.

Ostatnim rodzajem powierzchni wymagającym naszej uwagi, kluczowym zwłaszcza podczas mrozów, są szyby. Dla zapewnienia jak najlepszej widoczności, a tym samym bezpieczeństwa podczas jazdy należy zaopatrzyć się w zimowy płyn do spryskiwaczy. Ale rano, gdy pojawiają się temperatury ujemne, musimy poradzić sobie z lodem i szronem na szybach. Najlepiej wyposażyć się wtedy w dobry płyn do odmrażania. Jego stosowanie to wygoda i bezpieczeństwo, bo skrobanie szyb jest czasochłonne, powoduje ich mikrozarysowania, w które potem wnika brud. Odmrażaczem w płynie wystarczy spryskać zamrożoną powierzchnię, odczekać chwilę, a następnie wytrzeć suchą szmatką. Przykładem takiego preparatu jest Odmrażacz Tenzi Detailer – bezpieczny dla uszczelek oraz piór wycieraczek.

Więcej informacji na stronie tenzidetailer.com.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zniecierpliwiony Polak wyszedł z samolotu i usiadł na skrzydle… (Video)

Sosnowiec: przy „zakręcie mistrzów” zostanie zamontowany fotoradar