w , ,

Czy warto kupić auto z USA?

Nikogo nie powinno zaskoczyć, że Stany Zjednoczone to obecnie największy na świecie rynek zbytu aut używanych. To właśnie za ocean wiele koncernów samochodowych przygotowuje bardziej ekskluzywne wersje, których często brak w Europie. Między innymi dlatego importerzy decydują się na ich sprowadzanie i sprzedaż w krajach europejskich.

Na ulicach da się zauważyć, że nawet w Polsce przybywa ilość samochodów z USA. Wzrost liczby tych aut widoczny jest także na wszelkiego typu portalach aukcyjnych. Czy warto kupić taki samochód? Ile to kosztuje i czy w Polsce znajdziemy części do aut amerykańskich?

Tani, używany samochód amerykański?

Zacznijmy od tego, że cena używanych aut w USA jest stosunkowo niska, jeżeli weźmiemy pod uwagę przeciętne zarobki za oceanem. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że auto amerykańskie będzie tanie dla Polaka. Dlatego zwykło się mawiać, że auta sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych to zwykle samochody dla tych nieco bardziej zamożnych.

Handlarze dostrzegli wiele zalet sprowadzania samochodów z USA. Podstawowa to tak zwane wersje exclusive ? stworzone specjalnie dla tego rynku oraz wielu modeli aut, które w ogóle nie zagościły  w Europie. Problemu nie stanowi także podrasowanie mocno wyeksploatowanych samochodów, bo w Polskich sklepach motoryzacyjnych można już kupić części do samochodów z USA.

Gdzie kupować części do aut z USA?

Najlepszym źródłem jest zdecydowanie Internet, gdzie znajdziemy najwięcej ofert sprzedaży części do samochodów amerykańskich. Niezależnie od tego czy szukamy części do Dodge, Forda czy np. części do Buick ? Internet to najlepsze miejsce, by odnaleźć potrzebne podzespoły.

Ponadto pamiętajmy, że online kupimy te części znacznie taniej (nawet połowę taniej niż w sklepach stacjonarnych), a wypada nadmienić, że z reguły ich cena jest nieco wyższa od tych części, przeznaczonych dla standardowych, europejskich modeli aut.

Czy to się opłaca?

Trudno dokładnie odpowiedzieć na to pytanie. Zdecydowanie opłaca się kupić taki samochód jeżeli szukamy unikatowego modelu, którego nie ujrzymy na krajowych drogach. Ponadto to często auta bardzo luksusowe, które zostały wyposażone w wiele innowacyjnych funkcji. To poniekąd gratka dla miłośników czterech kółek i piękna amerykańskich aut.

Na koniec uwaga. Jeżeli już zdecydujemy się na zakup samochodu amerykańskiego w Polsce upewnijmy się, jaka jest jego dokładna historia. Bardzo często będą to bowiem auta powypadkowe, których bardzo dużo na amerykańskich aukcjach.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

9 komentarzy

Dodaj odpowiedź
  1. Jako uzytkownik aut w usa i w polsce, musze stwierdzic iz powyzszy artykul nie jest prawda. Modele europejskich marek na rynek Polnocnej Ameryki sa zazwyczaj gorzej wyposazone i maja o wiele gorsza jakosc wykonczenia we wnetrzu a takze czasami silniki sa slabsze ze wzgledu na inne normy spalin. Np bmw e39, brak podwojnych szyb, tylko pojedyncze egzemplarze z nawigacja, rowniez praktycznie brak nawigacji w e90 oraz e46. Volvo s60 równiez nie bylo wyposazane w podwojne szyby w usa a nawigacja nawet w s80 nie zdarzaja sie czesto.

    • My przez kata uważaliśmy, że auta z USA są gorzej wykonane i słabiej wyposażone. Teraz jednak ten trend się zmienia, co szczególnie widać po tych nowszych modelach. Amerykanie kupują więcej aut niż Europejczycy, co marki zaczynają doceniać. Właśnie dlatego jakością zrównują się z gamami europejskimi. Poza tym firmy robią tak, by jeden model był oferowany globalnie – to ogranicza koszty (np. polityka One Ford). Różnicą pozostają gamy silnikowe (przynajmniej częściowo).

  2. Jak kupuje się samochód z USA to trzeba się liczyć z tym że części do takiego auta mogą być droższe bo na tamten rynek wypuszczane są inne wersje znanych samochodów. Mój sąsiad miał taką przygodę bo nie mógł dostać lampy przedniej bo tam są z obrysówkami, a u Nas takie nie są dostępne tak łatwo.

  3. Chciałbym kupić Mazde cx3 przywiezioną z USA albo Kanady. Jakie są różnice w Europie
    Pomóżcie proszę.

    • ja sprowadziłam z USA Audi A3 z pomocą usaimport. Szybko to poszło no i taniej niż zakup w PL 🙂 a co zmieniałem? Między innymi reflektory, rurę wydechową i licznik. generalnie nic wielkiego i mimo to się opłaca:)

  4. Jeśli ma się słabe nerwy i mało czasu to warto zaufać firmie, która sprowadza samochody. Ja powierzylem, gdzie ekipa sprowadziła dla mnie BMW Z4 w lepszym standardzie niż gdybym kupił w Polsce nawet młodszy rocznik. Wszystko trwało bardzo szybko i byłem o wszystkim informowany, przystosowali równiez furę do warunków europesjki, nie musiałem martwić się o żadne papiery.

    • Rafał masz rację, ja również skorzystałem z usług firmy pośredniczącej w sprowadzaniu aut z USA. Wszystko przebiegło sprawnie, dostarczono mi samochód pod wskazany adres w Polsce. Pośrednik wziął prowizję na około 1000$, a i tak wyszedłem na duży PLUS. Skorzystałem z bazy pośredników. Myślę, że sprowadzać samochód na własną rękę jest b. ryzykowne, jeżeli nie zna się dobrze rynku motoryzacyjnego w Stanach.

  5. Samodzielne sprowadzanie aut do Polski to ryzykowny biznes. Jeśli poszukujemy samochodu na własny użytek warto skorzystać z pomocy pośrednika, który pomaga pozyskać samochody importowane ze Stanów. Wiadomo, że są one lepiej wyposażone, ale trzeba mieć na uwadze koszta wprowadzenia niezbędnych modyfikacji przed rejestracją.

  6. Jeśli komuś podoba się samochód z USA to czemu nie. Co do części, są one już coraz częściej dostępne. Przykładowo w sklepie iParts na pewno można je znaleźć. Znajomy ma pojazd marki Jeep i właśnie tam się zaopatruje. Warto szukać takich sklepów z częściami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ford Mustang 2017 oficjalnie!

Opel Crossland X oficjalnie!